Tavşanlarda distraksiyon ile elde edilen kemiğin kalitesini etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
An evaluation of factors effecting the quality of bone obtained from rabbits by distraction osteogenesis
- Tez No: 272364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİZ YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çene-yüz cerrahisinde distraksiyon osteogenezi (DO) tekniği; maksilla,mandibula, ortayüz, orbita ve kranium defektlerinin, anomalilerinin tedavisinde hızlı veminimal invaziv cerrahi yöntemdir. DO tekniği istenilen miktarda iskeletsel ilerletme ileçevre yumuşak dokuların eş zamanlı ekspansiyonunun yanı sıra donör sahaya ihtiyaçduyulmaması açısından, geleneksel ortognatik osteotomiler ve kemik greftlemeprosedürlerine göre avantajlara sahiptir. DO'nun klinik olarak başarılı sonuçlarıgörülmektedir. Ancak oluşan rejeneratın miktarını ve maturasyonunu incelemek için dahafazla deneysel ve klinik araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.Bu çalışmada bifosfonat grubunun yeni ve güçlü üyesi olan zoledronik asitin(Zometa®, Novartis Pharma, Stein AG, Swiss) osteoklastik kemik rezorpsiyoninhibisyonu etkisinden yararlanılarak DO'nun konsolidasyon döneminin kısaltılmasıamaçlanmıştır. Bu çalışma toplam 32 tavşan mandibulasında gerçekleştirilmiştir.Tavşanlardan overektomi uygulanan (n=20) ve overektomi uygulanmayan (n=12) olmaküzere 2 ana grup oluşturulmuştur. Oluşturulan gruplara 10 gün süresince her 12 saatte 0.45mm olmak üzere bilateral mandibular DO uygulanmıştır. Overektomi uygulanan gruplardanbirine (n=8) 0.1 mg/kg zoledronik asit infüzyonu yapılmıştır. Konsolidasyon döneminin ilk,14. ve 28. günlerinde rejeneratın radyolojik, dansitometrik ve histopatolojik incelemeleriyapılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır.Overektomi uygulaması sonucu meydana gelen serum östrojenindeki azalmanınyeni kemikleşmeyi olumsuz etkilediği görülmüştür. Sonuç olarak, osteopenik tavşanlardasistemik uygulanan zoledronik asitin DO ile elde edilen rejeneratın kalitesine olumlu yöndeetkilerinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In oral and maxillofacial surgery, distraction osteogenesis (DO) technique hasbeen proved to be a rapid and minimally invasive surgical method for the treatment ofcranium defects or anomalies of maxilla, mandibula, midface or orbita. Compared withconventional ortoghnatic osteotomies and bone graft techniques, DO has severaladvantages such as simultaneous expansion of surrounding soft tissues through skeletaladvancement to a required extent. Yet, another advantage of the technique is that it doesnot require a donor site. Although DO has produced successful clinical results, furtherexperimental and clinical studies are required to study the amount of emergingregenerate and the maturation of bone.In this study, we aim to shorten the consolidation period of DO, making use ofthe osteoclastic bone resorption inhibitor effect of zoledronic acid, a new and effectivemember of the bisphosphonate group (Zometa®, Novartis Pharma, Stein AG, Swiss).This study was performed on mandible of 32 rabbits. Two main groups were formed asovariectomized (n=20) and non ovariectomized (n=12) groups. On these groups,bilateral mandible DO was performed at a rate of 0.45mm every 12 hours for 10 days.In one of the ovariectomized groups (n=8), 0.1 mg/kg zoledronic acid was appliedintravenously. Regenerated bone was evaluated with radiological, dansitometric andhistopathological measurements on the 1st ,14th and 28th days of the DO consolidationperiod. All data were statistically analyzed.It was observed that the decrease in serum oestrogen level as a result ofovariectomy had adverse effects on new bone ossification. Finally, this study showedthat administration of systematical zoledronic acid had positive effect on regeneratingbone quality by DO on osteopenic rabbits.