Deneysel epilepside kolinerjik ve nitrerjik maddelerin etkileşimi
Interaction of cholinergic and nitrergic compounds in the experimental epilepsy
- Tez No: 272371
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYYILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Epilepsi erişkinlerde inmeden sonra en yaygın olan önemli bir nörolojik hastalıktır. Asetilkolinin (ACh) ve nitrik oksitin (NO) epilepsideki yeri çalışılmıştır. Bir epilepsi modelinde muskarinik kolinerjik sistem ile nitrerjik sistem arasındaki etkileşim bilinmemektedir. Sunulan çalışmanın amacı, penisilin modeli deneysel epilepside, nitrerjik sistem ile muskarinik kolinerjik sistemin etkileşimini araştırmaktır.Deneylerde ağırlıkları ortalama 220 ± 35 gram olan 70 tane Wistar cinsi erişkin erkek sıçan kullanıldı. Bu hayvanlar Kontrol (200 IU/1µl penisilin), Sodyum Nitropurisid (SNP) , N?-nitro-L-arjinin metil ester (L-NAME), ACh (250 µg ACh 5 µl, i.c.), Atropin (100 ng i.c.), Atropin + SNP (100 ng atropin ve 10 dk sonra 50 ?g SNP i.c.), Atropin + L-NAME (100 ng atropin sülfat ve 100 ?g/ 5 ?l L-NAME i.c.), L-NAME + ACh (100 ?g/ 5 ?l L-NAME ve 10 dk sonra 250 µg/ 5 µl ACh i.c.), ACh + SNP (250 µg/ 5 µl ACh ve 50 ?g SNP i.c.), ve Atropin + ACh gruplarına ayrıldı.Çalışma sonuçlarına göre intrakortikal penisilinden (200 IU / 1 mikro litre) 2?5 dakika sonra ECoG'de epileptiform aktivite başladı.Penisilinden 30 dakika sonra korteks içine uygulanan NO verici sodyum nitroprussit (SNP, 50 mikrogram) diken frekansının, ilk beş dakika içinde istatistik açıdan çok anlamlı ölçüde azalmasına sebep oldu.Penisilinden 30 dakika sonra korteks içine verilen 250 µg asetilkolin ilk dakikalarda epileptik deşarjları ve diken frekansını artırdı.Penisilinden 30 dakika sonra korteks içine verilen muskarinik reseptör antagonisti atropin 30 dakika süreyle epileptiform aktiviteyi önemli ölçüde etkilemedi.Atropinden sonra verilen SNP epileptiform aktiviteyi istatistik açıdan önemli ölçüde baskılamaktadır. Spesifik olmayan nitrik oksit sentaz (NOS) inhibitörü L-NAME'den 10 dakika sonra verilen asetilkolin diken frekansını anlamlı ölçüde etkilemedi.Asetilkolin ile SNP birlikte uygulandıklarında 10. dakikadan itibaren deneylerin sonuna kadar, penisilinin oluşturduğu epileptiform aktivite ve diken frekansı istatistik açıdan çok önemli ölçüde baskılandı.Penisilinin oluşturduğu diken yüksekliklerinin sadece Asetilkolin + SNP grubunda etkilendiği ve istatistiksel açıdan anlamlı ölçüde azaldığı tespit edildi. Muskarinik kolinerjik ve nitrerjik sistemlerle ilgili diğer uygulamalar ve diğer maddeler diken yüksekliklerini istatistik açıdan önemli sayılabilecek ölçüde etkilemedi.Sonuç olarak deney şartlarında, asetilkolin tek başına uygulandığında penisilinin oluşturduğu epileptiform aktiviteyi şiddetlendirmekte; fakat bir NO verici olan SNP ile birlikte verilince antikonvulsan etki artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is an important neurological disease that is second most common after stroke among adults. The role of acetylcholine (ACh) and nitric oxide (NO) in epilepsy is already known. There is no information about an interaction between cholinergic and nitrergic systems in an epilepsy model. The aim of this study was to investigate the interaction between muscarinic cholinergic system and nitrergic system in the experimental model of penicillin epilepsy.Seventy adult male Wistar rats weighing 220 ± 35 g were used in the experiments. The experimental groups consist of Control (200 UI / 1 µl penicillin), SNP, N (G)-nitro-L- arginine methyl ester (L-NAME), ACh (250 µg/ 5 µl ACh, i.c.), Atropin (100 ng, i.c.), Atropin + SNP (100 ng atropine and 10 min later 50 µg SNP, i.c.), Atropin + L-NAME (100 ng atropine sulphate and 100 µg/ 5µl L-NAME, i.c.), L-NAME + ACh (100 µg/ 5µl L-NAME and 10 min later 250 µg/ 5 µl ACh, i.c.), ACh + SNP (250 µg/ 5 µl ACh and 50 µg SNP, i.c.) and Atropin + ACh groups.In this study, epileptiform activity started within 2-5 min following the intracortical injection of penicillin (200 UI / 1 µl).Sodium nitroprusside, NO donor, (SNP, 50 µg) was given intracortically 30 min after penicillin and it significantly reduced the spike frequency within the first five min.ACh (250 µg) given intracortically 30 min after penicillin increased spike frequency within a few minutes.Atropin, an antagonist for muscarinic receptors, was given intracortically 30 min after penicillin and did not significantly affect epileptiform activity for 30 min.SNP given after atropine significantly suppressed the epileptiform activity.ACh given 10 min after L-NAME, a nonspecific nitric oxide synthase (NOS) inhibitor, did not have a significant effect on spike frequency.When ACh and SNP were administered together, penicillin induced epileptiform activity and spike frequency were significantly suppressed from the 10th min onwards.Amplitudes of the spikes induced by penicillin were significantly reduced in ACh + SNP group while the other compounds related to muscarinic cholinergic and nitrergic systems did not affect it.It can be concluded that acetylcholine increases the epileptiform activity induced by penicillin when administered alone while the anticonvultant effect is increased when it is administered together with NO donor SNP.