Zirkonyum oksit esaslı seramik ile rezin simanın bağlantısına farklı yüzey işlemlerinin etkileri
The effects of different surface treatments on the bond strength of zirconium-oxide ceramic and adhesive resin
- Tez No: 272370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZLEM CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı zirkonyum oksit içerikli alt yapı seramiğine uygulanan kumlama, silika kaplama, lazer ile pürüzlendirme yöntemlerinin ve bu yöntemlerin kombine olarak kullanımının, rezin siman ile arasındaki makaslama bağlantı dayanıklılığına etkisini araştırmaktır. 150 adet zirkonyum oksit içerikli seramik örnek 5x5x2 mm boyutlarında hazırlandı. Daha sonra seramik örnekler yüzey işlemlerine göre 15 gruba ayrıldı: Grup C; kontrol; grup K; kumlama; grup S; silika kaplama; grup sp1; Er:YAG lazer (150 mj 10 Hz sp) ile pürüzlendirme; grup Ssp1; grup sp1'deki işlemin ardından silika kaplama işlemi; grup ssp1; Er: YAG lazer (150 mj 10 Hz ssp) ile pürüzlendirme; grup Sssp1; grup ssp1'deki işlemin ardından silika kaplama; grup sp2; Er: YAG lazer (300 mj 10 Hz sp) ile pürüzlendirme; grup Ssp2; grup sp2'deki işlemin ardından silika kaplama; grup ssp2; Er: YAG (300 mj 10 Hz ssp) pürüzlendirme; grup Sssp2; grup ssp2'deki işlemin ardından silika kaplama; grup W1; CO2 lazer (sürekli modda, 3 W güçte) ile pürüzlendirme; grup SW1; grup W1'deki işlemin ardından silika kaplama; grup W2; CO2 lazer (sürekli modda, 4W güçte) ile pürüzlendirme; grup SW2; grup W2'deki işlemin ardından silika kaplama.Yüzey işlemlerinden sonra, seramik yüzeylere silindirik kompozitler (3x3mm) rezin siman ile yapıştırıldı. Örnekler distile suda 24 saat bekletildikten sonra Üniversal Test Cihazında kafa hızı 1 mm/dk olacak şekilde makaslama bağlantı testi uygulandı. Makaslama testi sonrası başarısızlık tipleri incelendi. Her gruba ait ilave bir örnek SEM'da incelendi.Makaslama bağlantı testi ile elde edilen veriler tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile değerlendirildi ve ortalama değerler Tukey HSD testi ile karşılaştırıldı (?:0.05). Yüzey işlemleri bakımından makaslama bağlantı değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu bulundu (p0.05).Çalışmamızın sonucunda, 3W ve 4W güçte CO2 lazer ile yapılan pürüzlendirmelerin seramik-rezin bağlantısını arttıran alternatif bir yüzey işlemi olabileceği bulundu. Çalışmamızda, Er:YAG lazerin kullanılan parametrelerinin bağlantıyı istatistiksel olarak arttıracak bir etkisinin olmadığı bulundu. Lazer ile pürüzlendirme sonrasında, silika kaplama işleminin uygulanması sonucunda elde edilen bağlantı değerleri ile sadece silika kaplama işlemi yapılan grubun değerleri arasında fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of different surface treatments; air abrasion, silicoating, etching with laser and combination of these methods on the shear bond strength between zirconium oxide ceramic and adhesive resin. 150 zirconium oxide ceramic (5x5x2 mm) specimens were prepared. Then they were randomly divided into fifteen experimental groups according to the surface treatments: Group C; control, group K; sandblasting; group S; silicoating, group sp1; etching with Er: YAG laser (150 mj 10 Hz sp); group Ssp1; surface treatment as in group sp1 and then silicoating, group ssp1; etching with Er: YAG laser (150 mj 10 Hz ssp), group Sssp1; surface treatment as in group ssp1 and then silicoating, group sp2; etching with Er: YAG laser (300 mj 10 Hz sp), group Ssp2; surface treatment as in group sp2 and then silicoating, group ssp2; etching with Er: YAG laser (300 mj 10 Hz ssp); group Sssp2; surface treatment as in group ssp2 and then silicoating, group W1; etching with CO2 laser (3W, continous mode) group SW1; surface treatment as in group W1 and then silicoating, group W2; etching with CO2 laser (4W continous mode) group SW2; surface treatment as in group W2 and then silicoating.After these surface treatments, the composite resin cylinders (3x3mm) were bonded to the ceramic surfaces with resin luting agent. After the specimens were stored in distilled water at 37 0C for 24 hour, shear bond strength test was applied with an Universal Testing Machine at a crosshead speed of 1 mm/min. After shear bond strength test, the modes of failure were assessed. An additional specimen for each group was examined under SEM.The shear bond strength datas were evaluated with parametric one-way analysis of variance (ANOVA). And the mean values were compared by the Tukey HSD test (?:0.05). When surface treatments were compared, among groups there was a statistically significant difference (p0.05).As a result, etching with CO2 laser (3W, 4W) could be an alternative surface treatment method that increased the bond strength between ceramic and adhesive resin cement. Er:YAG laser with the parameters used in our study statistically had no effect on bond strength. There was no statistically significant difference between groups, silicoating after laser etching and only silicoating (p>0.05).