Kemik defektlerinde kullanılan farklı greft materyallerinin tavşanlarda lipit peroksidasyon oluşumu üzerine etkisi
The effect of different graft materials used at bone defects on rabbits? lipid peroxidation formation
  1. Tez No: 272382
  2. Yazar: EMRAH GÖNÜLOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, standart olarak kemik defekti oluşturulmuş tavşan tibiasında kullanılan farklı greft materyallerinin lipit peroksidasyon ve bazı antioksidan enzim sistemleri üzerine etkilerini incelemektir.Çalışmamızda ortalama 2,5 kg ağırlığında 28 adet erkek Yeni Zelanda tavşanı kullanılmıştır. Tavşan sağ tibiasının medial kısmında standart bir kemik defekti (5x15x3mm) oluşturulmuştur. Yedişer tavşandan oluşan 3 deney ve 1 kontrol grubu oluşturulmuştur. Kontrol grubunda kemik defektleri herhangi bir materyal konulmadan kapatılmıştır (1.Grup). 2. gruba insan demineralize kemik matriksi (Grafton DBM, Osteotech Inc., Eatontown, NJ, ABD), 3. gruba sığır kemiği (Bio-Oss , Geistlich Pharma AG., Wolhusen, İsviçre), 4. gruba da % 60 hidroksilapatit ve % 40 beta-trikalsiyum-fosfat (4BONE, MİS Implants Technologies Ltd., İsrail) içerikli kemik grefti kullanılarak kemik defektlerinin onarımı sağlanmıştır.Süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GPx), katalaz (CAT) ve malondialdehit (MDA) analizleri için tavşanlardan operasyondan 1 gün önce ve operasyondan sonra 1, 3, 7, 14, 28 ve 56. günlerde kan örnekleri alınmış ve spektrofotometre ile analizleri yapılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirmesi SPSS 15.0 istatistik paket programı ile yapılmıştır.Çalışmamız sonucunda antioksidan enzim aktiviteleri değerlendirildiğinde CAT enzimi için en yüksek değer Bio-Oss greft grubunda elde edilmiştir. GPX ve SOD enzim aktiviteleri değerlendirildiğinde ise greft materyalleri arasında fark bulunamamıştır. MDA ürünü değerlendirildiğinde ise en düşük değerler Bio-Oss greft grubunda elde edilirken en yüksek değerler kontrol grubunda elde edilmiştir. Ölçüm parametreleri arasındaki ilişkiler değerlendirildiğinde CAT değeri ile GPx, MDA ve SOD değerleri arasında ilişki düzeyi pozitif yönde olup sadece SOD ile olan ilişki düzeyi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.Sonuç olarak; greft materyallerinin uygulandığı tüm gruplarda, kontrol grubuna kıyasla daha düşük lipit peroksidasyon tespit edilmiştir. Dolayısıyla kemik defektlerinde greft kullanımının lipit peroksidasyonu azalttığı anlaşılmıştır. Ayrıca tüm greft grupları değerlendirildiğinde lipit peroksidasyon açısından en düşük değeri vermesi ve CAT enzim aktivitesini arttırması nedeni ile Bio-Oss materyalinin bu çalışmada kullanılan diğer greftlerden daha uygun bir materyal olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of different graft materials on lipid peroxidation and some antioxidant enzyme systems in standardized bone defect created in rabbit tibia.In this study, twenty-eight New Zelland male rabbits, weighting approximately 2,5 kg, were used. Standard bone defects (5x15x3mm) were created at the medial part of the right tibia. Three experimental and 1 control group including 7 rabbits were conducted. In control group, bone defects were closed without filling any graft material (1st group). In the second group human demineralized bone matrix (Grafton DBM, Osteotech Inc., Eatontown, NJ, USA), in the third group bovine bone (Bio-Oss , Geistlich Pharma AG., Wolhusen, Switzerland) and in the fourth group the mixture of 60% hidroxiapetite and 40% beta-tricalcium-phosphate (4BONE, MİS Implants Technologies Ltd., İsrael) grafts were used for the repair of the bone defects.Blood samples were obtained 1 day before the operation and 1, 3, 7, 14, 28 and 56th days after the operation for the analyses of superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GPx), catalase (CAT), malondialdehyde (MDA). The samples analysed with spectrophotometer. The results were evaluated by SPSS 15.0 statistical packet program.In our study all the antioxidant enzyme activities were evaulated for each group. For CAT enzyme, the highest value was detected in Bio-Oss graft group. No differences were found between the graft groups for GPx and SOD enzyme activities. For the evulation of MDA product while the lowest values were detected in Bio-Oss graft group, the highest values were found in control group. The relationships between measurement parameters were also evaluated. Although positive correlation was detected between CAT and GPx, MDA, SOD values, only the correlation between CAT and SOD values were found to be statistically significant.In conclusion, lipid peroxidation levels were found to be lower in all experimental groups when compared to the control group. Which means that grafting of bone defects causes lower lipid peroxidation. In addition, though the lowest levels of lipid peroxidation and increased levels of CAT enzyme activity were found in Bio-Oss group, we can concluded that Bio-Oss material is more suitable material for grafting than other materials used in this study.