Fonksiyonel ortopedik tedavi gören hastaların temporomandibular eklem ve masseter kasının incelenmesi
Investigation of temporomandibular joint and masseter muscle in patients who received functional orthopedic treatment
- Tez No: 272383
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmamızın amacı, fonksiyonel ortopedik tedavinin temporomandibular eklem (TME) ve masseter kası üzerindeki etkilerini klinik muayene, elektromiyografi (EMG), akustik miyografi (AMG), manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yöntemlerini kullanarak, kontrol grubu ile karşılaştırmalı incelemektir. Araştırmamızda 6 aylık tedavi dönemi değerlendirildi. Herbst tedavisinden sonra sagital uyumsuzluk düzeltilerek ve Sınıf I kapanış ilişkisi sağlandı. AMG, TME ve masseter kasın mekanik aktivitesini değerlendirmek için kullanıldı. EMG masseter kasın elektriksel aktivitesini incelemek için kullanıldı. MRG yöntemi TME ve masseter kasın yapısını incelemek için tercih edildi. Pubertal atılım döneminde olan 10 -14 yaş aralığında Sınıf II Bölüm 1 anomaliye sahip 23 birey değerlendirildi. Tedavi grubu 15 bireyden, kontrol grubu 8 bireyden oluşturuldu. İstatistiksel analizde Wilcoxon işaretli sıralar testi ve Mann Whitney U testi kullanıldı.Tedavi grubu bireylerin başlangıç (0), 3. ay ve 6. ay bilateral masseter kası EMG verileri değerlendirildiğinde, 3. ay ölçümlerinde başlangıç değerlerine göre anlamlı azalma görüldü (p0,05), TME'lerinin AMG ortalama amplitüd ve RMS güç verilerinde 3. ayda artış (p0.05).Araştırmamızın sonucunda; kondile göre disk pozisyonunda anlamlı bir değişim olmadığı belirlendi. Tedavi öncesindeki fizyolojik disk-kondil-fossa ilişkisi, Herbst tedavisinden etkilenmedi. 6 aylık araştırma döneminde TME ve masseter kasta patolojik bulguya rastlanmadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of functional orthopedic treatment on temporomandibular joint (TMJ) and masseter muscle by using clinical examination, electromyography (EMG), acoustic myography (AMG) and magnetic resonance imaging (MRI) methods comparatively to the control group. This study was evaluated during the 6 months period of the treatment. AMG was used to evaluate mechanical activity of the TMJ and masseter muscle. EMG was used to examine electrical activity of the masseter muscle. MRI was preferred to examine structures of the TMJ and masseter muscle. 23 individuals with Class II Division 1 malocclusion at the pubertal peak period, ranging in age from 10 to 14 years were evaluated. The treatment group consisted of 15 individuals and the control group comprised 8 individuals. The Wilcoxon signed-rank test and Mann Whitney U test were used to compare the changes observed in both groups.We evaluated the treatment group data of bilateral masseter muscles were obtained from at the beginning (0), 3rd months and 6th months of the treatment and found significant decrease at the 3rd months EMG data according to beginning of the treatment (p0,05). Bilateral masseter muscles peak amplitude and average RMS power data of the treatment group reduced at the 3rd months and increased at the 6th months. These results were found insignificant (p>0,05). AMG peak amplitude and average RMS power of bilateral TMJs increased at the 3rd months (p0.05).Sagittal discrepancies were corrected and Class I dental-arch relationships were observed after Herbst appliance therapy.Finally, no statistically significant changes occurred in the location of the disc relative to the condyle. The pre-treatment physiologic disc-condyle-fossa relationship was unaffected by Herbst treatment. There were no pathological sign in TMJ and masseter muscle in the period of investigation for 6 months.