Ortodontik kök rezorpsiyonunda sürekli ve kesik kontrollü ortodontik kuvvetlerin etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the effects of continuous and intermittent orthodontic forces on orthodontic root resorption
  1. Tez No: 272386
  2. Yazar: NURHAT ÖZKALAYCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA TÜRKAN ELEKDAĞ TÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı sürekli ve kesik kontrollü ortodontik kuvvetlerin kök rezorpsiyonu ve diş hareketi üzerine etkilerinin incelenmesidir.Çalışmaya çapraşıklık nedeniyle üst 1. premolar dişlere çekim endikasyonu konulan 25 hasta dâhil edildi. Vakalara ait 50 adet 1. premolar diş incelendi. Tüm bireylerde bir taraftaki premolar dişlere 15 hafta süresince 150 gram bukkal yönlü sürekli kuvvet uygulandı. Diğer taraftaki premolar dişlere aynı büyüklükte kesikli kuvvet (28 gün aktif/ 7gün pasif) uygulandı. Onbeş haftalık çalışma süresi sonunda premolar dişler kök yüzeyine zarar verilmemeye özen gösterilerek çekildi. Kök yüzeyleri mikro-tomografi cihazında (Sky Scan 1172, Belgium) tarandıktan sonra kök yüzeylerinin üç boyutlu halde incelenebilmesi için NRecon ve VG Studio Max yazılımlarından yararlanıldı. Rezorpsiyon kraterlerinin hacimsel ölçümü için CHull2D yazılımı kullanıldı. Kuvvet uygulama süreci öncesi ve sonrası elde edilen modeller üzerinde bukkal diş hareketi ve rotasyon derecesi ölçüldü. Kök yüzeyinde ölçülen rezorpsiyon, diş hareketi ve rotasyon miktarlarının gruplar arasında karşılaştırılmasında Wilcoxon testi kullanıdı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of continuous and intermittent orthodontic forces on root resorption and tooth movement.Twenty-five patients requiring the extraction of upper first premolars, due to crowding, were included in this study. A buccally directed continuous force of 150 grams was applied to the premolars on one side in all patients for 15 weeks. On the other side an intermittent force (28 day active/ 7 day passive) of the same magnitude was applied to the premolars. At the end of 15 weeks, the premolars were extracted without damaging the root surface. After the scanning of the root surface with the micro-tomography device (Sky Scan 1172, Belgium), NRecon and VG Studio Max software programs were used for the 3-dimensional analysis of the root surfaces. The CHull2D software program was applied for the volumetric determination of the resorption craters. Buccal tooth movement and the degree of rotation were measured on the casts obtained at the beginning and at the end of the force application.