Farklı sürelerdeki mekanik vibrasyonun ortodontik kuvvete bağlı oluşan kök rezorpsiyonuna etkisinin değerlendirilmesi: Mikro-BT çalışması
Evaluation of the effect of mechanical vibration for different durations on root resorption induced by orthodontic force: A micro-CT study
  1. Tez No: 424862
  2. Yazar: MEHMET GEDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA TÜRKAN ELEKDAĞ TÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı farklı sürelerde uygulanan mekanik vibrasyonun, bukkal yönlü kuvvet uygulaması ile üst birinci premolar dişlerde oluşan kök rezorpsiyonuna etkisini Mikro-BT kullanarak değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Çalışmaya tedavisinde bilateral maksiller premolar çekimi planlanmış 40 birey dahil edildi. Mekanik vibrasyon uygulama sürelerine bağlı olarak (20 dk ve 40 dk) iki grup oluşturuldu. Sekiz hafta boyunca tüm bireylerin üst birinci premolar dişlerine 150 gram bukkal yönlü ortodontik kuvvet uygulandı. Ortodontik kuvvet uygulamasına eş zamanlı olarak bireyler kendilerine belirtilmiş olan dişlerine farklı sürelerde 50 Hz, 5 gr'lık mekanik vibrasyon uyguladı. Süreç sonunda maksiller premolar dişler kök yüzey incelemesi için çekildi. Kök yüzeyleri x-ışını mikro-tomografi cihazında (SkyScan-1172, Belgium) tarandı. Elde edilen görüntülerde açık kaynaklı Fiji (ImageJ) yazılımı kullanılarak rezorpsiyon kraterlerinin hacimsel ölçümleri yapıldı. Çalışma öncesi ve sonrası alınan dental modeller Ortho AnalyzerTM (3Shape, Copenhagen, Denmark) yazılımı kullanılarak bilgisayar ortamında aktarıldı ve diş hareketi ve rotasyon derecesi ölçüldü. Bulgular: 20 dk grubunda vibrasyon uygulanan dişlerde daha fazla kök rezorpsiyonu izlenmesine rağmen kontrol grubu ile istatistiksel olarak önemli fark izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to evaluate the effects of mechanical vibration for different durations on root resorption of maxillary first premolars induced with a buccal force via micro-CT. Material and Methods: Forty patients requiring the extraction of upper first premolars composed this study. These patients were randomly divided into two groups (20 min and 40 min) according to the duration of mechanical vibration. In all subjects a buccally directed force of 150 grams was applied to the upper first premolars for 8 weeks. At the same time, the subjects applied mechanical vibration (50 Hz, 5 grams) to one of the randomly selected premolars for 20 min or for 40 min. After the force application period, the upper premolars were extracted. The root surface was scanned with an x-ray desktop micro-tomograph (SkyScan-1172, Belgium). The resorption craters in each cross section were located individually and exported to Fiji (ImageJ), an open source software, which made slice-by-slice quantitative volumetric measurements. Dental casts, obtained before and after the force application, were digitized by Ortho AnalyzerTM (3Shape, Copenhagen, Denmark). On the digital models, buccal tooth movement and rotation of the upper premolars were measured. Results: A higher root resorption value was obtained for the vibration side than the control side in the 20 min group. A statistical difference was not observed for this group. In the 40 min group, a higher root resorption value was obtained for the vibration side than for the control side.