Hipotiroidili hastalarda tiroid hormonu replasman tedavisi sonrası ambulatuvar kan basıncı profilindeki değişiklikler
The changes of ABPM data in hypothyroidism patients after thyroid hormone replacement therapy
- Tez No: 272388
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYHAN KARAKOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nefroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nephrology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Hipotiroidizm, toplumda sık karşılaşılan bir hastalıktır. Hipotiroidizmin diyastolik tipte daha fazla olmak üzere hipertansiyona neden olabileceği bilinmektedir. Gece kan basıncında beklenen düşüşün olmadığı hasta grubu anlamında kullanılan nondipper bireylerde, dipper bireylere göre hedef organ hasarı sıklığının arttığı ve esansiyel hipertansiyon gelişme riskinin daha fazla olduğu bilinmektedir. Hipotiroidizmin nondipper kan basıncı profili gelişimine de neden olabileceği düşünülmektedir. Biz bu çalışmada, aşikar ve subklinik hipotiroidili normotansif hastalarda tiroid hormon replasman tedavisi öncesi ve sonrası 24 saatlik AKBM ile kan basıncı profilinde ortaya çıkan değişiklikleri belirlemeyi amaçladık.Çalışmaya, 2008 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hipertansiyonu olmayan, aşikar ve subklinik hipotiroidi hastalarını içeren bir çalışma için takibe alınmış 29 hasta dahil edildi. Hastalarda hipotiroidi mevcutken kan basıncı profili incelemesi amacı ile AKBM ile değerlendirme yapılmıştı. AKBM sonrası hormon replasman tedavisi başlanmış olan bu hastalar, ötiroid hale geldikten sonra tekrar AKBM incelemesine alındı. Tiroid replasman tedavisi öncesi ve sonrası AKBM ölçümleri ve laboratuvar değerleri karşılaştırıldı.Tedavi sonrası LDL kolesterol ve trigliserit seviyesinde bir değişiklik saptanmazken, hemoglobin seviyesinde anlamlı bir artış bulunmuştur. Yine tiroid replasman tedavisi sonrası tüm hastaları içeren grupta ve 40 yaş ve üstü hastalarda sistolik ve ortalama kan basıncı değerlerinde artış saptanmıştır. Hastalar ötiroid hale getirildikten sonra, sadece 40 yaş altı hipotiroidili olgularda diyastolik nondipper hasta sayısında anlamlı bir azalma saptanmıştır (p:0,046). 40 yaş altında olup tedavi öncesi subklinik hipotiroidili olan hastalarda da DKB açısından nondipper hasta sayısında bir azalma saptanmış ancak bu azalmanın istatistiksel olarak anlamlılığa yaklaştığı, fakat anlamlı düzeye ulaşmadığı bulunmuştur (p:0,083).Sonuç olarak çalışmaya alınan hasta sayısı az olmakla birlikte, tiroid hormon replasman tedavisinin özellikle genç populasyonda nondipper hasta sayısını azaltabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Hypothyroidism is a common disease and is known to cause hypertension, especially diastolic hypertension. Nondippers are individuals with absence of anticipated nocturnal decrease in blood pressure and increased incidence of target organ damage and a more incidence of essential hypertension. It has been shown that hypothyroidism can cause nondipper blood pressure pattern. We aimed to investigate the effect of thyroid hormone replacement therapy in overt and subclinical hypothyroidism on the blood pressure pattern via 24-hour ambulatory blood pressure monitoring (ABPM).29 normotensive patients with overt and subclinical hypothyroidism, that had been diagnosed in 2008, were evaluated. All participants underwent 24-h ABPM evaluation before and after thyroid hormone replacement therapy. Before the second ABPM evaluation all patients were euthyroid. The analysis of ABPM datas were compared.The change of fasting serum LDL and triglyceride levels were not statistically significant. Hemoglobin level was significantly higher after therapy. İn our whole study group and in the patients who were older than 40 years old, day time and 24 hour systolic and mean blood pressure were significantly higher in patients after they received thyroid hormone replacement therapy compared with the datas measured before they received therapy. After therapy the decrease of non-dippers number was statistically significant just in the group which included patients younger than 40 years old (p:0,046). The number of diastolic non-dipper individuals decreased from 5 to 2 with thyroid replacement therapy in patients who were younger than 40 years old and had subclinical hypothyroidism before treatment (p:0,083).Consequently, although limited number of participants we believe that thyroid hormone replacement therapy can improve dipping profile, especially in the young population.