Tavşan gözünde deneysel olarak endotoksinle oluşturulan üveit modelinde farklı yollarla uygulanan İnfliximab'ın etkinliğinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması
Which one is effective in experimental endotoxin-induced uveitis: Sistemic Infliximab, intravitreal infliximab or combine?
  1. Tez No: 272393
  2. Yazar: ERDEM YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERATİ HASANREİSOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, sistemik ve/veya intravitreal olarak infliximab tedavisi uygulandıktan sonra; HA ve vitreusta, TNF-? ve protein konsantrasyonunda meydana gelen değişiklikler ile histopatolojik ve klinik değişiklikler ve bu değişiklerde tedaviler arasındaki farklılıkların araştırılmasını amaçladık.Otuz adet Yeni Zelanda beyaz tavşanın 30 gözü çalışmaya dahil edildi. Her bir grupta 6 hayvan olmak üzere hayvanlar 5 gruba ayrıldı. Grup 1'e intravitreal (İV) lipopolisakkarit (LPS), grup 2'ye İV LPS ve İV sham enjeksiyonu, grup 3'e İV LPS ve İV 2mg/0,1cc infliximab, grup 4'e İV LPS ve intravenöz 5mg/kg infliximab ve grup 5'e İV LPS ve eş zamanlı olarak, intravenöz 5mg/kg infiliximab ve İV 1mg/0,1cc infliximab uygulandı. Enflamasyon; klinik, aköz ve vitreusta protein ve TNF-? düzeyi ve histopatolojik olarak değerlendirildi.Klinik değerlendirme, grup 3, grup 4 ve grup 5'de daha az saptandı ve bu istatistiksel olarak anlamlı idi ancak birbirleri arasında anlamlı fark yoktu. HA ve vitreusta protein ve TNF-? düzeyi; grup 3, grup 4 ve grup 5'de anlamlı olarak daha azdı, grup 4'de, grup 3'e göre daha az saptanmasına rağmen bu istatistiksel olarak anlamlı değildi.Grup 5'de ise, diğer bütün gruplara göre protein ve TNF-? düzeyi daha düşük saptandı ve bu istatistiksel olarak anlamlı idi. Histopatolojik değerlendirmede; grup 1, grup 2 ve grup 3 arasında anlamlı fark yokken, grup 4 ve grup 5'de enflamasyon daha az saptandı ve bu istatistiksel olarak anlamlı idi.İntravenöz infliximab infüzyonu, intravitreal olarak uygulanan infliximab'tan, akut dönemde çok daha etkindir, akut üveit atağı ile gelen olgularda, intravenöz infliximab infüzyonu ile birlikte intravitreal infliximab uygulaması alternatif tedavi olarak uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the efficacy of sistemic, intravitreal and sistemic-intravitreal infliximab and to compare different treatment modalities.Thirty white New Zealand rabbits were divided into 5 groups, each group had 6 rabbits. Grup 1 received intravitreal (İV) injection of lipopolysaccharid (LPS), grup 2 received İV injection of LPS and İV saline, grup 3 received İV LPS and İV 2mg/0,1cc infliximab, grup 4 received İV LPS and 5mg/kg intravenous infliximab and grup 5 received İV LPS and intravenous 5mg/kg infiliximab and İV 1mg/0,1cc infliximab simultaneously.