Diyabetik hastalarda Michigan Nöropati Tarama Enstrümanı bulgularının elektrofizyolojik bulgularla bağıntısı
Correlation between Michigan Neuropathy Screening Instrument findings with electrophysiological finding in patient wih diabetes mellitus
  1. Tez No: 272406
  2. Yazar: ERSAN CENGİZHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN RİFAT KOYUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Diyabetes Mellitus (DM) insülin sekresyonu ve/veya insülin etkisinde oluşan bozukluklar sonucu; organizmanın karbonhidrat, yağ ve proteinden yeterince yararlanamadığı kronik hiperglisemi ile seyreden kronik metabolik bir sendromdur.Hastalığın klasik semptomları poliüri, polidipsi, polifaji veya iştahsızlık, halsizlik, çabuk yorulma, ağız kuruluğu, noktüridir.Diyabetin geç komplikasyonlarından en sık görüleni Diabetik Polinöropati (DPN) dir. Diyabetik nöropatinin varlığının saptanmasında altın bir standart yoktur. Tanı için 5 tanı yönteminde biri uygulanır; bu yöntemler semptom skorlama, fizik muayene skorlaması, kantitaif duysal test (QST), kardiyovasküler otonomik fonksiyon testi (cAFT) ve elektrodiagnostik çalışmalar (EDS) dır.Bizim çalışmamızda Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Polikliniğinde DM tanısı ile izlenen ve öykülerinde diğer periferik nöropati yapabilecek nedenler olmayan hastalar çalışmamıza alındı.Olguların demografik bilgilerinin saptanması için Michiagan Diabetic Care Profile anketi temel alınarak hazırlanan ve türkçeleştirdiğimiz anket kullanılmıştır.Olgulara Michigan Neuropathy Screening Instrument (MNSI) testi uygulanmıştır.Olguların ENMG çalışmalarında median, ulnar, peroneal, tibial motor sinir ileti hızları, median, ulnar ve sural duysal sinir ileti hızlarına bakılmıştır.Diyabetik hastaların %83,8'de polinöropati varken, %16,2 'sinde polinöropati tespit edilmemiştir.Polinöropatisi olan hastaların yaş ortalaması (59,2 ± 9,8), polinöropatisi olmayanlara (49,0 ± 15,2) göre daha yüksek ve istatistiksel olarak anlamlı tespit edilmiştir.Polinöropatisi olanlarda HbA1c düzeyleri ortalaması (8,5 ± 2,4) olmayanlara (7,4 ± 2,1) göre yüksek ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuşturMNSI toplam skor bakımından polinöropati olup olmaması istatistiksel anlam içermemektedirPolinöropatisi olan hastaların toplam hastalık süreleri ortalaması (10,3 ± 8,1), polinöropatisi olmayan hastalara göre (5,8 ± 4,3) yüksek bulunmuşturHastalık süresi ve HbA1c arttıkça, ENMG ölçümlerinde bulunan hız, amplitüd düzeylerinin düştüğü latans sürelerinin uzadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus is a chronic syndrome that causes chronic hyperglycemia and the organism can not use carbonhydrate, fat and protein enough because of the deficency of insulin secretion or/and insulin effectiveness.Diabetes Mellitus has classic clinical symptoms such as polyuria, polydipsia, polyphagia or anorexia, asthenia, getting easily tired, xerostomia, nocturia.Diabetic Polyneuropaty (DPN) is a late complication of Diabetes Mellitus which is seen most frequently among other late complications. There is not a gold standart test for DPN.There are five different diagnosis methods which are sympthom scoring, physical examination scoring, Quantitative Sensory Test (QST), Cardiovasculer Autonomic Function Test (cAFT) and electrodiagnostic studies (EDS).In our study we recruited the patients who are being fallowed by Süleyman Demirel University School of Medicine Endocrinology Department outpatient unit and who have been diagnosed as DM and who didn?t have any other medical history that could cause pheripheric polyneuropaty.For establishing demographical features of the subjects we used Michiagan Diabetic Care Profile Questionnaire that was adapted in Turkish by us.We administered Michigan Neuropathy Screening Instrument (MNSI) to the subjects.We examined median, unlar, peroneal, tibial motor nerve transmission speed; median, unlar and sural sensory nerve transmisson speed of the subjects.We discovered 83.8% polyneuropathy of all diabetic subjects. The subjects? who have polyneuropathy mean age was 59,2 ± 9,8 and whose mean age was found higher and statistically significant by comparing the others who haven?t got polyneuropathy.The ones? who have polyneuropathy HbA1c levels mean scores were found higher (8,5± 2,4) and statistically significant by comparing the ones who haven?t got polyneuropathy (7,4 ± 2,1).We didn?t found any statistically significant results of MNSI total score when we compared the subjects who have polyneuropathy and who haven?t.The ones? who have polyneuropathy duration of ilness mean scores were found higher (10,3 ± 8,1) by comparing the ones who haven?t got polyneuropathy (5,8 ± 4,3).The higher HbA1c levels and the longer duration of illness were corraleted with lower speed and amplitude and longer latans time of ENMG measurements.