Ratlarda deneysel hepatik rezeksiyon modelinde silybium marianum'un karaciğer rejenerasyon ve anjiogenezis üzerine etkileri
Effect of silybium marianum on hepatic regeneration and angiogenesis in hepatic resection in rats
- Tez No: 272441
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY ÇİFTER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ratlarda deneysel hepatik rezeksiyon modelinde silybium marianumun karaciğer rejenerasyon ve anjiyogenezis üzerine etkileriAmaç: Ratlarda deneysel hepatik rezeksiyon modelinde silybium marianumun karaciğer rejenerasyon ve anjiyogenezis üzerine etkilerini araştırmak.Materyal ve Metod: Bu deneysel çalışma Gazi Üniversitesi Laboratuar Hayvanları Yetiştirme ve Deneysel Araştırmalar Merkezinde (GÜDAM), Temmuz ? Aralık 2010 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışmada ağırlığı 200 ? 250 gram arasında değişen 24 adet erkek Wistar ? Albino rat kullanıldı. Ratlar sham, kontrol, silipide ve karboksimetilsellüloz(cmc) grubu olmak üzere dört gruba eşit olarak paylaştırıldı. Sham grubuna sadece laparatomi, diğer gruplara ise parsiyel hepatektomi yapıldı. PH sonrası 7 gün boyunca silipide grubuna oral silipide çözeltisi, cmc grubuna ise %5'lik cmc çözeltisi verildi. 7. gün sonunda ratlar tartıldıktan sonra sakrifiye edildi. Vena kava inferiordan kan örnekleri alındıktan sonra kalan karaciğer dokusu rezeke edilip tartıldı. Alınan kan örneklerinden AST, ALT, GGT, LDH, VEGF, LPO ve HGF ölçümleri yapıldı. Morfolojik rejenerasyon parametresi olarak karaciğer ağırlık oranları kullanıldı. Karaciğer doku homojenatından LPO ölçümü yapıldı.
Özet (Çeviri)
Effect of silybium marianum on hepatic regeneration and angiogenesis in hepatic resection in rats.Aim: To assess effect of silybium marianum on hepatic regeneration and angiogenesis in hepatic resection in rats.Materials and Method: This experimental study has been performed in GUDAM between July and December 2010. 24 Wistar-Albino rats weighting 200 and 250 g were used in the study. Rats were divided into four groups as sham, control, silipide and carboximethilcellulose groups.Only laparotomy was performed to the rats in sham group. Partial hepatectomy(PH) was performed to other groups. After PH silipide has been given to silipide group for 7 days, and 5% cmc has been given to cmc group.On the 7. day after resection, the rats were sacrified. Blood samples were collected from vena cava inferior and remaining liver tissues were resected and weighted. Serum AST, ALT, GGT, LDH, VEGF, LPO, HGF and tissue LPO were measured. Liver weight ratio was used as a morphological parameter for liver regeneration.