N-nitrozodietilamin'in (NDEA)) rat karaciğer dokularında DNA Turn-Over'ında görev alan enzim aktiviteleri üzerine etkisinin araştırılması: Ellajik asidin etkisi
Investigation of DNA Turn-Over enzyme activities in rat tissues treated with n-nitrosodiethylamine: The effect of ellagic acid
  1. Tez No: 272440
  2. Yazar: ASLIHAN ÇAVUNT BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAVUTÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
NDEA (N-nitrozodietilamin); serbest oksijen radikalleri oluşumu ile karaciğer kanseri indüksiyonunda anahtar rol oynadığı düşünülen bir nitrozamindir. (82,83) EA (Ellajik Asit) antioksidan, antiinflamatuvar, antikarsinojenik, antiviral, antibakteriyel, antiproliferatif özelliklere sahip fenolik lakton bileşiğidir. (102) Kanserli hücrelerde pürin metabolizma yolunda görev alan enzimlerin aktivitelerindeki değişmeler kanser hücresinin enzimatik profilini yansıtması açısından önemlidir. (112,113) Bu çalışmada NDEA ve EA'nın rat karaciğer dokularında DNA turn-over'ında görev alan enzimler (ADA, GUA, 5'NT, XO) ile serumda karaciğer fonksiyonlarını gösteren parametreler (AST, ALT, GGT, Albumin) üzerine etkilerini ve histopatolojik etkilerini inceledik.Çalışmada ağırlıkları yaklaşık 220-250 gr olan 30 adet dişi wistar albino rat kullanıldı. Ratlar Kontrol grubu (K), NDEA grubu (NDEA), Ellajik Asit grubu (EA),Eş zamanlı NDEA+EA grubu (EZ) ve Profilaksi EA+NDEA grubu (P) olmak üzere 5 gruba bölündü. NDEA uygulaması 200mg/kg tek doz şeklinde intraperitoneal yoldan yapıldı. EA, oral yoldan gavaj yolu ile 25 mg/kg dozunda verildi. Rat karaciğer dokularında DNA turn-over enzimleri spektrofotometrik olarak, karaciğer fonksiyonlarını gösteren belirteçler Architect Ci 16200 cihazında ölçüldü. Dokuların histopatolojik incelemesi yapıldı.Sonuç olarak AST, ALT, GGT ve Albumin seviyelerinde gruplar arasında değişiklikler gözlenmesine rağmen istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı. ADA aktivitesinde kontrol grubuna göre NDEA, EZ ve profilaksi gruplarında anlamlı derecede artış görüldü.
Özet (Çeviri)
N-Nitrosodiethylamine(NDEA) is a potent carcinogenic dialkyl nitrosamine used to induce liver cancer in animal models. Ellagic Acid (EA), a polyphenol found in berries, grapes and nuts, exhibits important health promoting effects via its antioxidant, antiproliferative, anticarcinogenic, antiviral, antibacterial activities. In this study, we aim to investigate the effects of NDEA on DNA turn-over enzyme activities in NDEA treated rat liver tissues and proflactic/therapeutic effects of EA in these rat liver tissues.30 female wistar albino rats were divided into 5 groups randomely. 1) Control (C), 2) NDEA alone, 3) EA alone, 4) NDEA+EA simultaneously (S), 5) Prophylactic EA+NDEA (P). A single dose of 200mg/kg NDEA was administered i.p to the rats. Also, EA was administered every other day dose of 25mg/kg via gavage. DNA turn-over enzyme activities were measured in rat liver tissues spectrophotometrically. Liver function tests were analysed in serum by Abbott Architect Ci 16200. Additionally rat liver tissues were analysed histopathologically.There were alterations in liver function tests, but no statistically significant differences were determined between the groups.