Hastane taşınmasının yoğun bakım enfeksiyon ajanları üzerine etkisi
The effect of moving hospital to microbial agents of nosocomial intensive care unit
- Tez No: 272448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yoğun bakım ünitelerinde nozokomiyal enfeksiyonlar hastanenin diğer bölümlerine oranla daha sık görülmektedir. Bu çalışma Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde, yeni binaya taşınmanın yoğun bakım enfeksiyonları üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma;hastanenin yeni binasına taşındığı Şubat 2009'dan önceki bir yılı için retrospektif, taşınmadan sonraki bir yılı için ise prospektif olarak yapılmıştır. Araştırma, hasta ve laboratuar kaynaklı olarak aktif sürveyans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Enfeksiyonlar hem genel olarak hem de alet ilişkili olarak hesaplanmıştır. Genel enfeksiyon oranları karşılaştırıldığında yeni hastanede pnömoni enfeksiyonlarının anlamlı oranda arttığı saptanmıştır (eski hastanede pnömoni hızı binde 14.47, yeni hastanede binde 22.65, p=0.013). Yeni hastanede Dahiliye yoğun bakım ünitesinde ventilatör kullanım oranının düşmüş olmasına rağmen (eski hastane 0.9, yeni hastane 0.73) pnömoni enfeksiyonlarında anlamlı artış saptanmıştır (eski hastane pnömoni hızı binde 9.8, yeni hastane binde 19.7, (p=0.017). Dahiliye yoğun bakım ünitesinde hemşire ve lavabo başına düşen hasta sayısı (3) artmış ve bu birimde çalışan personelin önemli bir kısmı yeni personellerden oluşmuştur. Yeni Nöroşirürji yoğun bakım ünitesinde, dahiliye yoğun bakım ünitesinde olan olumsuzluklar yaşanmamış ve genel enfeksiyon oranının düştüğü saptanmıştır (p=0.008). Sonuç olarak, bina değişikliğinin yoğun bakım enfeksiyon etkenlerinin dağılımı üzerine anlamlı etkisi görünmemektedir.Daha fazla çalışmaya gereksinim olmakla beraber; bina değişikliğinden ziyade personel sayısı venpersonelin yoğun bakım tecrübesi ile lavabo başına düşen hasta sayısı yoğun bakım enfeksiyonları üzerine daha fazla etki ediyor gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Intensive care units are the parts of the hospital where the nosocomial infections are more common than the other parts. This study was designed to investigate the effect of the moving to the new building, on the intensive care unit infections in Duzce University Research and Application Hospital. This study includes the year before the hospital moved to its new building in February 2009 retrospectively and the year after prospectively. This study was carried out with the method of active surveillance from the patient and the laboratory as a source. Infection rates were calculated either for overall or instrument raleted. When overall infection rates compared, there was significantly increase in pneumonia infection (in respiratory tract infection) rates, in the new building (incidence density in the old building 14.47 per thousand, in the new building 22.65 per thousand, p=0.013). Although the use of ventilator rates were decrease in the new building, in internal intensive care unit (in the old building 0.9, in the new building 0.73), there was a significantly increase in pnomonia rates (in the old building 9.8 per thousand, in the new building 19.7 per thousand, p=0.017). In the new building, in internal intensive care unit, the number of patients per nurse and basin were increased (3) and also the majority of these staff were new. In the new Neurosurgery intensive care unit overall infection rates were increased (p=0.008), and also the problems which were detected in internal care unit were not seen in this unit. As a result, moving to the new building was not a significant effect on the range of intensive care unit infections. Although more studies are needed, rather than the change in building, the number of staff and their experience in internal care unit and number of patients per basin are seem to have more effects on the intensive care unit infections.