Ozon tedavisi ve bir antibakteriyel bonding ajanın süt dişi kavite dezenfeksiyonundaki etkinliğinin in-vivo ve in-vitro olarak değerlendirilmesi.
An in-vivo and in-vitro assessment of the effectiveness of ozone therapy and an antibacterial bonding agent on the cavity disinfection of deciduous tooth.
  1. Tez No: 272459
  2. Yazar: ESRA YEŞİLÖZ GÖKÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİRDEVS TULGA ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çalışmamızda OzonyTronX cihazı ile 30 s ozon tedavisi, MDPB içerikli CPB ve Ca(OH)2 içerikli bir pat olan Dycal'ın S. mutans üzerine antibakteriyel etkinliğinin süt dişlerinde in-vivo ve in-vitro koşullarda değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışmamızın in-vitro bölümünde, deney materyallerinin antibakteriyel etkinlikleri diş kavite yöntemi kullanılarak 60 adet II. süt azı dişine açılan silindirik kavitelerde değerlendirilmiştir. Dişlerde oluşturulan iki kaviteden bir tanesi kontrol diğeri ise deney kavitesi olarak kullanılmıştır. Her iki kaviteye de S. mutans kültür süspansiyonu inoküle edilmiş, kontrol kavitelerinden tedavi öncesi, deney kavitelerinden ise tedavi sonrası toplanan dentin örnekleri mikrobiyolojik olarak değerlendirilmiş ve materyallerin antibakteriyel etkinlikleri karşılaştırılmıştır.Çalışmamızın in-vivo bölümünde antibakteriyel materyallerin klinik başarısı; yaşları 5 ile 11 arası değişen 10 çocuk hastanın dentin çürüğü bulunan 40 adet II. süt azı dişi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Tedavi öncesi toplanılan dentin örnekleri ile materyallerin uygulanmasının ardından 4 hafta sonra toplanılan dentin örnekleri mikrobiyolojik olarak değerlendirilmiş ve antibakteriyel etkinlikleri karşılaştırılmıştır.Araştırmadan elde edilen verilerin analizi Ankara Üniversitesi İstatistik Fakültesi'nde ?Statistical Package for the Social Sciences? yazılımı ( SPSS 11.5 for Windows, SPSS Inc., Chicago, Illinois, USA) kullanılarak yapılmıştır.Çalışmamızın in-vitro kısmında gruplar arasındaki farkın istatistiksel olarak önemli olup olmadığı tedavi öncesi ve tedavi sonrasında ayrı ayrı Kruskal-Wallis testi ile incelenmiştir. Her bir materyalin tedavi öncesi ve sonrası verileri ise Wilcoxon Sıralı işaret testi ile değerlendirilmiştir.Çalışmamızın in-vivo kısmını değerlendirmede tedavi öncesi kovaryet alınarak tesadüf blokları deneme tertibinde kovaryans analizi ile incelenmiştir. Hangi materyallerin birbirinden farklı olduğunu belirlemede Duncan testi kullanılmıştır. Her bir materyalin tedavi öncesi ve sonrası verileri ise Wilcoxon Sıralı işaret testi ile değerlendirilmiştir. p Grup 3 (CPB) > Grup 1(Dycal).Çalışmamızın in-vivo kısmının sonucunda; grupların tedavi öncesi kovaryet alınarak tesadüf blokları deneme tertibinde kovaryans analizi ile incelenen materyallerin antibakteriyel etkinlikleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p Grup 3 (CPB) > Grup 1(Dycal).Çalışmamızın sonucunda; antibakteriyel bir self-etching sistem olan CPB'nin ve ozon tedavisinin klinik uygulamalara ek bir süre getirmediği gibi, süt dişlerinin restoratif tedavilerinde etkin bir çözüm olabileceğini, Dycal'ın ise remineralize edici ve antibakteriyel etkisinden yararlanabilmek amacıyla özellikle derin dentin çürüklerinde kullanılmasının daha yararlı olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate in-vivo and in-vitro antibacterial effectiveness of 30 second ozone therapy applied via OzonyTronX, Clearfil Protect Bond (a MDPB containing bonding agent), and Dycal (Ca(OH)2 contaning cavity lining material) on Streptococcus mutans in deciduous teeth.In the in-vitro part of the study, antibacterial effectiveness of the experiment materials were determined by using tooth cavity model on the cylindrical cavities which were opened on 60 primary lower second molars. Of the two cavities opened on teeth, one of them was used as the control cavity and the other as the experiment cavity. S. mutans suspension was inoculated to both of the cavities. Dentin samples, which were collected from the control cavities before the treatment and from the experiment cavities after the treatment, were microbiologically evaluated and materials? antibacterial efficiencies were compared.In the in-vivo part of the study, antibacterial materials? clinical success was evaluated using 40 primary molars obtained from 10 patients whose ages ranged between 5 and 11. Dentin samples, which were collected before the treatment and after a period of 4 weeks following the implementation of materials, were microbiologically evaluated and materials? antibacterial effectiveness were compared.Results of the study were analyzed using ?Statistical Package for the Social Sciences? software (SPSS 11.5 for Windows, SPSS Inc., Chicago, Illinois, USA) at the Ankara University Faculty of Science Department of StatisticsWhile evaluating the results of the in-vitro part of the study, statistical significance of the differences between the groups, both pre-treatment and post-treatment, was separately analyzed using the Kruskal-Wallis test. Pre-treatment and post-treatment data of each material was examined via Wilcoxon signed-rank test and results were considered as statistically significant if p Group 3 (CPB) > Group 1 (Dycal).In the in-vivo part of the study, differences between the antibacterial effectiveness of the materials were found to be statistically significant according to the results of the covariance analysis with randomized block design (p Group 3 (CPB) > Group 1 (Dycal).In conclusion, while CPB, which is an antibacterial self-etching system, and ozone therapy do not increase the duration of clinical treatments, they can be efficient solutions for the restorative treatment of primary teeth. On the other hand, Dycal should be used for the treatment of deep dentin carious lesions in order to utilize its remineralizing and antibacterial effects.