Laktik asit bakterilerinin ağız sağlığına olan etkilerinin incelenmesi.
Investigation of the effects of lactic acid bacteria on oral health.
  1. Tez No: 272492
  2. Yazar: ÖZGE GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH MANGA KIVANÇ, PROF. DR. ZUHAL MANGA KIRZIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Oral kavite, zengin ve farklı türlerin bir arada bir denge içinde bulunduğu karmaşık bir ekosistem olarak tanımlanabilir. Ağız ekolojisindeki bu denge bozulduğunda, potansiyel patojenler rekabet üstünlüğü kazanır ve diş çürüğü gibi enfeksiyonel hastalıkları oluşturabilir. Enfeksiyonel ağız hastalıklarını önlemede ve hastalıklardan korunmada yeni yöntemlerin geliştirilmesi için araştırmalar devam etmektedir. Streptococcus mutans ve laktik asit üreten bazı laktobasillerin karbonhidratları fermente ederek düşük pH oluşturdukları ve sonucunda diş çürüğüne sebep oldukları gösterilmiştir. Buna karşın, bazı laktik asit bakterilerinin gastrointestinal ve oral enfeksiyonların kontrolünde kullanıldığı bildirilmiştir. Antimikrobiyal aktivite gösteren bu bakterilerin, konak sağlığı için faydalı olan, probiyotik özellik gösterdiği kabul edilmektedir. Probiyotik kültürler içeren süt ve süt ürünlerinin diş sağlığını olumlu yönde etkilediği çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir.Çalışmamızda, diş sağlığı üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle, doğal floradan izole edilmiş ve probiyotik özellik gösteren en uygun laktik asit bakterisinin in vitro yöntemle belirlenmesi, belirlenen probiyotik özellikli bakterinin ağız probiyotiği olarak kullanılması ve ağız sağlığına olumlu etkilerinin in vivo yöntemle araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, doğal ağız florasından izole edilmiş ve diş yüzeyine en iyi tutunum gösteren laktik asit bakterisi belirlenmiş ve bu bakteri kültürü ile hazırlanan gargara çalışmanın ikinci kısmında çalışma grubunu oluşturan 20 ilkokul öğrencisine uygulanmıştır. Kontrol grubunu oluşturan 20 öğrenciye ise distile su ile çalkalama işlemi eş zamanlı olarak yaptırılmıştır. Çalışma sonunda, çalışma grubundaki öğrencilerin oral florasındaki S.mutans miktarında anlamlı bir azalma olduğu ve kontrol grubunda ise anlamlı bir değişiklik olmadığı belirlenmiştir.Sonuç olarak, özellikle çocuklarda, doğal ağız florasından izole edilmiş, probiyotik kültürlerin düzenli kullanımının, ağız içi florasındaki S.mutans bakterilerinin sayısını azalttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Oral cavity can be described as a complex ecosystem with balance of a combination of rich and different species. When this balance of oral ecology fails, potential pathogens can create competitive advantage and make infectious diseases, such as dental caries. Researches are ongoing for the development of new methods to the prevention and protection from infectious oral diseases. It has been shown that some of Streptococcus mutans and lactobacilli producing lactic acid by fermenting carbohydrates and formed to cause tooth decay as a result of low pH. However, it has been reported that some lactic acid bacteria were used in the control of gastrointestinal and oral infections. It has been considered that this bacterium, showing the antimicrobial activity, which is useful for the health of the host, shows probiotics property. It has been demonstrated that these bacteria, showing the antimicrobial activity, beneficial for host health, considered probiotic properties. Various studies have demonstrated that milk and milk products containing probiotic cultures, have positive effect on dental health.Due to positive effects on dental health most appropriate lactic acid bacteria, isolated from the natural flora and possess probiotic, in our study, it has been aimed that determining the probiotic bacteria with in-vitro method, using the bacreria for mouth probiotics, and investigating the positive effects to oral health in-vivo. For this purpose, lactic acid bacteria, determined that, it is the lactic acid bacteria, isolated from the natural oral flora and shows the best hold to the tooth surface. On the second part of this study gargle prepared by culture of bacteria applied on experimental group which was a group of 20 elementary school students. The control group consisted of 20 students was built simultaneously with the process of rinsing with distilled water. At the end of the study, the experimental group students showed a significant decrease in the amount of oral flora S.mutans, and change in the control group was not significant.As a result, especially on children, the regular use of probiotic cultures which have been isolated from the natural oral flora, decreases the number of S.mutans bacteria in oral flora.