Oral laktik asit bakterilerinin biyofilm ve halitosis üzerine etkilerinin in vitro araştırılması
In vitro investigation on the effects of oral lactic acidbacteria on biofilm and halitosis
- Tez No: 584060
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH KIVANÇ, PROF. DR. ZÜHAL KIRZIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çocuklarda oral biyofilmin mekanik olarak temizlenmesindeki zorluklar ve bu amaçla kullanılan kimyasalların bazı yan etkilere sahip olması probiyotik terapiyi ön plana çıkarmıştır. Bu çalışmada özellikle çocukların ağız sağlığını geliştirmeye yönelik etki sağlayacak antiadezyon, antibiyofilm aktivitelerine sahip, halitosis üzerine etkili oral probiyotiklerin tanımlanması amaçlanmıştır. Bu amaçla sağlıklı çocukların diş yüzeylerindeki biyofilm oluşan bölgelerden alınan örneklerin fakültatif anaerobik bakteri ve maya çeşitliliği ortaya çıkarılmıştır. Bakteriler 16S rRNA gen dizisine göre, mayalar Vitek-2 sistemi ile biyokimyasal olarak tanılanmıştır. Lactobacillus sp. olarak tanılanan izolatların gastrointestinal şartlarda hayatta kalma oranları, antibiyotik duyarlılığı, antioksidan ve enzim aktivitesi, agregasyon aktiviteleri, antimikrobiyal aktivitesi, biyofilm oluşturma özellikleri belirlenmiştir. Seçilen laktik asit bakterilerinin tükürük kaplı hidroksiapatit disklerde antiadezyon ve antibiyofilm aktiviteleri incelenmiştir. 16S rRNA dizi analizi sonucunda mikrobiyal kompozisyonda Firmicutes (%83,4) baskın filum, Lactobacillus ise baskın cins olarak tanımlanmıştır. Bu cins içinde L. rhamnosus, L. fermentum, L. paracasei, L. casei, L. plantarum ve L. salivarus türleri tanılanmıştır. Proteobacteria filumunda Neisseria, Actinobacteria filumunda Rothia baskın cinsler olarak tanılanmıştır. Maya izolatları arasında Candida dubliniensis baskın olan tür olmuştur. Laktik asit bakterilerinin gastrointestinal şartlara dirençli oldukları, antioksidan, agregasyon aktiviteleri gösterdikleri, biyofilm üreticisi oldukları saptanmıştır. Ancak seçilen oral mikroorganizmalara karşı antimikrobiyal aktivite göstermedikleri belirlenmiştir. Seçilen bazı laktik asit bakterilerinin antiadezyon ve antibiyofilm aktivitesi gösterdiği saptanmıştır. Duyusal analiz sonuçlarına göre L. rhamnosus LAB1.2.A'nın halitosis üzerine etkili olabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Difficulties in the mechanical cleaning of oral biofilm in children and some side effects of the chemicals used for this purpose have highlighted probiotic therapy. The aim of this study was to determine the oral probiotics which have antiadhesion, antibiofilm activity and effects on halitosis. For this purpose, facultative anaerobic bacteria and yeast diversity of the samples taken from the biofilm areas on the tooth surfaces of healthy children were revealed. Bacteria were identified according to the 16S rRNA gene sequence and yeasts were biochemically identified by Vitek-2 system. Survival rates at gastrointestinal conditions, antibiotic susceptibility, antioxidant activity, aggregation activities, antimicrobial activity and biofilm forming properties of isolates which identified as Lactobacillus sp. were determined. Antiadhesion and antibiofilm activities of selected lactic acid bacteria on saliva coated hydroxyapatite discs were investigated. As a result of 16S rRNA sequence analysis, Firmicutes (83.4%) was the predominant phylum in the microbial composition and Lactobacillus was defined as the dominant strain. In this genus, L. rhamnosus, L. fermentum, L. paracasei, L. casei, L. plantarum ve L. salivarus species were identified. Neisseria in Proteobacteria phylum, Rothia in Actinobacteria phylum was identified as predominant genus. Candida dubliniensis was found to be the dominant species among yeast isolates. Lactic acid bacteria were found to be resistant to gastrointestinal conditions, showed antioxidant and aggregation activities and were biofilm producers. However, they did not have antimicrobial activity against selected oral microorganisms. Some selected lactic acid bacteria showed antiadhesion and antibiofilm activity. According to the results of organoleptic analysis, it was determined that L. rhamnosus LAB1.2.A could be effective on halitosis.