Polikistik over sendromu olan kadınlarda leptin, adiponektin ve metabolik- endokrin parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluate the roles of the parameters in the etiology of the disease by comparing clinic, biochemical, hormonal and metabolic parameters in addition to serum leptin and adiponectin levels on the patients with or without PCOS patients
- Tez No: 272502
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP YILDIZHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: PKOS'lu olan ve olmayan olgularda serum leptin ve adiponektin düzeyleri yanında klinik, biyokimyasal, hormonal, metabolik parametrelerin düzeyleri karşılaştırılarak hastalık etyolojisinde rollerinin olup olmadığını araştırmaktır.Materyal-Metod: Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde Şubat 2009 ile Temmuz 2009 tarihleri arasında PKOS tanısı koyduğumuz ve PKOS düşünmediğimiz toplam 90 hasta çalışmaya dahil edildi. Menstrüel düzensizlik ve hiperandrojenizm bulguları ile kliniğimize başvurup, yaptığımız ultrasonografik ve biyokimyasal-hormonal tetkikler sonucu PKOS tanısı koyduğumuz 45 hasta çalışma grubunu oluştururken, menstrüel düzensizliği olmayan ve hiperandrojenizm bulguları taşımayan, yaptığımız ultrasonografik ve biyokimyasal-hormonal tetkikler sonucu PKOS düşünmediğimiz 45 hasta da kontrol grubu olarak çalışmaya alınmıştır. Araştırma formları oluşturulup hasta ve kontrol grubu hakkında gerekli bilgiler kaydedildikten sonra hasta ve kontrol grubundan, hemogram, biyokimya, CRP, fibrinojen, albümin, globülin, lipid profili (HDL, LDL, VLDL, TG), tiroid fonksiyon testleri (ST3, ST4, TSH), hormonal parametreler (LH, FSH, E2, PRL, sT, SHBG, DHEA, DHEAS, Androstenedion), İnsülin, IGFBP-3, Somatomedin-C, Leptin ve Adiponektin düzeyleri ölçülmüştür.Bulgular: Her iki grup arasında yaş, gravida, parite, abortus, yaşayan çocuk sayısı, alopesia androgenetica, Androstenedion, Albümin, sT3, bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Material-Method: 90 to evaluate the roles of the parameters in the etiology of the disease by comparing clinic, biochemical, hormonal and metabolic parameters in addition to serum leptin and adiponectin levels on the patients with or without PCOS.patients of Gynecology and Obstetrics Clinics of Yuzuncu Yil University Training Hospital between February 2009 and July 2009 were included the study which we have been diagnosed PCOS and which are not PCOS. 45 women set pattern of group who apply because of Irregular Menstrüel periods and hiperandrojenizm diagnosis and after our ultrasonografic and biochemical-hormonal findings we have diagnosed PCOS. 45 women have taken to this researche as other control group who do not have irregular menstrual periods and don not carry hiperandrojenizm diagnosis and after our ultrasonografic and biochemical-hormonal findings we have not diagnosed PCOS . Researche forms have been made up and needed information have been recorded about control groups and hemogram, biyokimya, CRP, fibrinogen, albumin, globulin, lipid profile (HDL, LDL, VLDL, TG), tiroid function tests (ST3, ST4, TSH), hormonal parameters (LH, FSH, E2, PRL, sT, SHBG, DHEA, DHEAS, Androstenedion), Insulin, IGFBP-1, Somatomedin-C, leptin ve adiponektin levels have been measured.Results: We did not determined a statistically meaningful difference in terms of age, gravida, abortus, number of alive children, alopesia androgenetica, Androstenedion, Albumin, sT3, (p>0.05).