Yenidoğan sarılığına etki eden faktörlerin retrospektif araştırılması
Retrospectıvely ınvestigation of factors whıch affect neonatal jaundıce
  1. Tez No: 272508
  2. Yazar: OSMAN YEŞİLMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yenidoğan sarılığı, yenidoğan döneminin sık karşılaşılan sorunlarından birisidir. Ancak erken tanı konup tedavisi yapılmadığı zaman bilirubinin nörotoksik etkisi nedeniyle bazen istenmeyen ölümlere ve uzun dönem nörolojik sekellere yol açabilen bir durumdur.Bu çalışmada amacımız, ülkemizde ve kendi bölgemizde hiperbilirubineminin şiddetini etkileyebilecek risk faktörlerini ve etyolojileri araştırmaktı.Bu çalışma Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Neonatoloji Bilim Dalı'nda 2005 Ocak?2008 Aralık tarihleri arasında 4 yıllık süre içersinde izlenen ve fizik muayenesinde sarılık tespit edilen 709 (431 erkek, 278 kız) bebek üzerinde yürütüldü.Vakalardan kernikterus gelişen ve kernikterus gelişmeyen olarak 2 grup oluşturuldu. Her bir vakada risk faktörleri ve etyoloji değerlendirildi, gruplar arası karşılaştırılma yapıldı.
Özet (Çeviri)
Neonatal jaundice ise one of the common problem the of neonatal period. But it is a situation which sometimes cause unwanted deaths and long term neurologic sequelae when it is not diagnosed early and not treated. In this study; our aim was to research the risk factors and etiologies which can effect at severity of hiperbiluribinemia.İn this study; from January 2005 to December 2008 (in a period of 4 years ); 709 newborns (431 male, 278 female) with jaundice who were hospitalized in Yüzüncü Yıl University Medicine Faculty Neonatology Department were evaluated retrospectively.Patients were seperated into two groups; patients with kernicterus and without kernicterus. Risk factors were evaluated in every patient and groups and than compared in each other.