Van ili ve çevresindeki hemofili hastalarının eklem muayeneleri
Joint examination of hemophilia artropaty at Van city with area
- Tez No: 272509
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR TÜRKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Hematology, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmamızda 2009-2010 yılları arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji polikliniği, Dahiliye Hematoloji polikliniği, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran 30 hemofili hastasının hemofilik artropatili 85 eklemini inceledik. Çalışmamıza 18 yaş ve üzeri hastalar dahil edilmiş olup hastalarımızın yaş ortalaması 29.97 idi. Çalışmaya alınan 30 hastanın 28'i FVIII eksikliği (Hemofili A), 1'i FIX eksikliği, (Hemofili B) ve bir hastada FVII eksikliği mevcuttu. Çalışmaya alınan 30 hastanın 25'i ağır hemofilili olup faktör düzeyleri %1'in altında idi. İki hastanın faktör düzeyi % 2-5 arasında olup orta, 3 hastamızın da faktör düzeyi % 5'in üzerinde olup hafif hemofili sınıfına dahil edildi. Hastalarımızın hemofili tanı alma yaş ortalaması 11.13 idi. Yedi hasta proflaksi tedavisi almıyordu.Hastaların eklem hareket açıklıkları ölçüldü. Hastalarımızın omuz, dirsek, kalça, diz ve ayakbilek eklem tutulumları değişik oranlardaydı ve en sık tutulan eklem 41 eklemle diz eklemi (% 48.2) idi. Bunu sırasıyla 17 dirsek eklemi (% 20), 11 kalça eklemi (% 12,9), 9 ayakbileği eklemi (% 10.6) ve 7 omuz eklemi (% 8.2) takip etti. Çalışmamızda hemofilik artropati sonucu, alt ekstremite eklemlerinin (% 72) üst ekstremite eklemlerinden (% 28) daha fazla etkilendiği ve sol tarafa ait eklemlerin (% 53), sağ tarafa ait eklemlerden (% 47) daha fazla tutulduğu görüldü. Çalışmamızda bir hastada tutulan eklem sayısı ortalama 2.8 idi. Hemofili tanısı almış bu hastalardan 11'i değişik nedenlerden dolayı ilgili eklemleri opere edilmiş ve 5 hastamızda radyoaktif synoviektomi tedavisi görmüştü.Çalışma sonucunda hemofilik artropatinin, tekrarlayan hemartrozlara bağlı olarak diz, dirsek, ayakbileği gibi eklemleri daha fazla etkilediği ve bu eklemlerde meydana gelen hareket kısıtlıklarının daha ileri düzeyde olduğu gözlendi. Hemofili tedavisinin multidisipliner bir yaklaşım gerektirdiği, hemofilik artropati açısından hastaların eklem muayeneleri yapılarak, uygulanacak düzenli rehabilitasyon programları ile, hemofilik artropatinin oluşturacağı sakatlıkların daha da azaltılabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, we research 85 joints with hemophilia artropathy of 30 hemophilia patients who applied Physical Medicine and Rehabilitation Clinic, İnternal Medicine Clinic and Orthopedics and Traumatology Clinic in Yuzuncu Yil Universty Medicine Faculty between 2009-2010. The average age of patients was 29.97. 18-years-old and older patients were included in the study. Thirty patients who were included in the study, 28 patients experienced deficiency of factor VIII (Hemophilia A), 1 patient experienced deficiency of factor IX (Hemophilia B) and the other one experienced deficiency of factor VII. In the study, 25 (73%) of the patients were in the class of severe hemophilia and also, their factor levels were below 1%. The factor levels of two (17%) patients were between 2-5% moderate class and factor levels of three (10%) patients were over 5% hence they were included in the class of mild hemophilia. Hemophilia diagnosis age of patients was 11.13 on average. Seven patients didn?t have prophylactic treatment.Range of motion of patients were measured. Joint involvement of patients shoulders, elbow, hip, knee and ankle were on various rates. The most affected joint of which was knee joint with 41 (48.2%). It turned out that, in order, joints of elbow 17(20%), hip 11(12,9%), ankle 9 (10.6%) and shoulder 7 (8,2%) followed. In the study, as the result of hemophilic arthropathy down extremity (72%) joints were more affected than the upper extremity joints (28%) and it was found out that joints that belong to left extremity (53%) were affected more than the joints that belong to right extremity (47%).In the study, the number of patients?s joints which had been affected were 2.8 on average. 11 patients of them who were diagnosed as hemophilia were operated on the relevant joints because of different reasons and our 5 patients had radioactive synoviektomi treatment. It is viewed that hemophilia arthropathy, as it is concluded from the study, more affected joints such as knee, elbow, ankle in relation with recurrent hemarthrosis and that the range of motion occured at high rates in these joints. We highlight that the treatment of hemophilia necessiates a multidisciplinary approach and we also believe that handicaps which hemophilia arthropathy might cause will be able to be reduced with regular rehabilitation programmes to be applied by means of examining clinic joints for the hemophilic arthropathy.