Spina bifidalı olgularda üst ekstremitelerin fonksiyonel düzeyi, günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship among functional status of upper extremities, activities of daily living and health related quality of life in children with spina bifida
  1. Tez No: 272526
  2. Yazar: ÖZDEN BASKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KİTİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırmamızın amacı; Spina bifidalı çocuklarda el becerileri ve üst ekstremite fonksiyonel düzeyi ile günlük yaşam aktiviteleri ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesidir.Araştırmamıza, yaşları 8-12 arasında olan, okuma yazma bilen ve kooperasyon kurulabilen 15 spina bifidalı olgu ve 20 sağlıklı olgu dahil edilmiştir. Olguların tanımlayıcı bilgilerinin kaydedilmiştir. Ayrıca dominant ve nondominant ekstremitelerinde stereognozi, grafiestezi, parmak tanıma, kinestezi duyuları ile, kavrama kuvveti, elin fonksiyonel düzeyi, motor yeterlilik ve yetenek düzeyi, günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlık düzeyi ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesi değerlendirilmiştir.Araştırmamızın sonucunda; spina bifidalı olgular ile sağlıklı olgular arasında kinestezi ve grafiestezi duyuları, elin fonksiyonel düzeyi, üst ekstremitenin motor yeterlilik ve yetenek düzeyi, günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlık düzeyi ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesi düzeyi değerlendirmeleri sonucu anlamlı farklılık bulunmuştur. Ayrıca üst ekstremite fonksiyonelliği ile günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlık düzeyleri arasında ilişki bulunmuştur ve üst ekstremite fonksiyonelliği ile sağlıkla ilgili yaşam kaliteleri arasında ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Bunun yanısıra şant kullanımı ve lezyon seviyesi, üst ekstremite fonksiyonelliği ve günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlık düzeyi arasında pozitif yönde bir ilişki bulunmuş iken yaşam kalitesi ile günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlık düzeyi arasında ilişki bulunmuştur.El ettiğimiz sonuçlar doğrultusunda Spina bifidalı çocukların tedavi protokollerinde üst ekstremite fonksiyonelliği olukça önemlidir. O nedenle fizyoterapist üst ekstremite fonksiyonelliği, günlük yaşam aktiviteleri ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesi üzerine odaklanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study was to investigate the relationsip among functional status of upper extremity, activities of daily living and health related quality of life in children with spina bifida.Fifteen children with spina bifida and twenty healthy volunteers whom were aged between 8 and 12 years , educated and well cooperated included to the study. The participants were also examined in terms of hand dominancy. We examined the sensation of hand stereognosis, graphestesia, kinesthesia, finger recognition, grip force, functional level of hand, motor proficiency and skill level of upper extremities, independence level activities of daily living, health related quality of life.There were differences in the terms of graphestesia, kinesthesia, functional level of hand, motor proficiency of upper extremities, activities of daily living, health related quality of life between children with spina bifida and healthy controls. There were correlation between upper extremity functioning and activities of daily living and also correlation were found between upper extremity functioning and health related quality of life. In addition to this, positive relationships among shunt placement and spinal lesion level, upper extremity functioning and independence in daily living activities were described. The same relationship was also found between independence in daily living activities and health related quality of life.The results obtained from this study indicate that upper extremities functioning is very important in treatment protocol of these children. Therefore; the pyhsical therapists should focus on upper extremities functioning, daily living activities and health related quality of life.