Artroskopik yardımlı mini-açık yöntem ile rotator manşet tamiri yapılan hastalarda fizyoterapi programı ile ev programının etkilerinin karşılaştırılması: Retrospektif çalışma
The comparison of effects of physiotherapy and home based exercise program in patients treated rotator cuff repair with arthroschopic aided mini-open approach: A retrospective study
- Tez No: 272525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KİTİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çalışmamız rotator manşet (RM) tamiri sonrası fizyoterapist gözetimi olmaksızın standardize edilmiş bir ev egzersiz programına karşılık fizyoterapist gözetiminde tedavi edilen hastaların kısa dönem ağrı şiddeti, eklem hareket genişliği (EHG), kas kuvveti ve fonksiyonel sonuçlarının ve tedavi maliyetlerinin karşılaştırılması amacıyla planlanmıştır.Bu çalışmaya yaş ortalaması 59,75±9,07 yıl (40-83 yıl) olan ve RM tamiri yapılan toplam 28 hasta katılmıştır. Hastalar fizyoterapi programına alınan (15 hasta) ve ev programına alınan (13 hasta) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Tüm hastalara RM tamiri sonrası sarkaç egzersizleri ve ağrı sınırı içinde pasif egzersizler uygulanmıştır. 6 haftalık immobilizasyon dönemini takiben ev programı grubundaki hastalara aktif egzersizler öğretilmiştir. Fizyoterapi grubundaki hastalara ise fizyoterapist tarafından omuz eklemi aktif egzersizleri yaptırılmıştır. Aktif egzersizler tam hareket genişliğinde yapılmaya başladıktan sonra kuvvetlendirme egzersizleri ile devam edilmiştir. Egzersizler günde 3 defa 10 tekrarlı ve haftada 5 gün yapılmıştır.Çalışmada hastalar cerrahi öncesi ve cerrahi sonrası 1. ve 3. ayın sonunda değerlendirilmiştir. Hastaların ağrı şiddetini belirlemek için Görsel Analog Skala (GAS) ve omuz eklemi normal hareket sınırını belirlemek için gonyometri kullanılmıştır. Ekstremitenin genel durumu Constant Omuz Skoru ve ekstremitenin fonksiyonel durumu Kol Omuz ve El Sorunları Anketi'nin Türkçe versiyonu (DASH-T) kullanılmıştır. Hastaların genel sağlık durumunu belirlemek için Genel Sağlık Anketi'nin kısa formu (KF-36) kullanılmıştır. Hastaların depresif semptomlarının değerlendirilmesi amacıyla Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned for comparing to results of pain relief in short term, range of motion (ROM), muscle strength and functional results in patients treated with standardised home based programme except supervision versus under supervision by a physiotherapist after rotator cuff repair.In this study 28 patients with mean age of 59,75±9,07 years (40-83 years) were participated. Patients were divided into two groups at treated with physiotherapy (15 patients) and home based programme (13 patients). Pendulum exercises and passive exercises in pain limits were applied for all patients after rotator cuff repair. After immobilization for 6 weeks, patients in physiotherapy group were treated with active shoulder exercises. After applying active exercises in full range, strengthening exercises were continued. Exercises were applied in 10 repetitions for 3 times a day at 5 days a week.Patients were assessed preoperatively and postoperatively 1st and 3rd months. It was used Visual Analogy Scale (VAS) for assessing pain and a goniometry for ROM measurements at shoulder. General condition of extremities was evaluated with Constant Shoulder Score and functional status of shoulder was evaluated with Turkish version of Disabilities of Arm, Shoulder and Hand (DASH-T). We were used to Short Form-36 to assess general health status of the patients.