Gebelik öncesi ve gebelik döneminde baş ağrılarının araştırılması
Evaluation of headache before and during pregnancy
  1. Tez No: 272559
  2. Yazar: AYŞE ÖZGE DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILMAZER, YRD. DOÇ. ÖZGE YILMAZ KÜSBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada gebelik öncesi ve gebelik sırasında yaşanan baş ağrısı özelliklerine ilişkin elde edilen bulguların karşılaştırılması ve ortaya konması amaçlanmıştır. Katılımcıların gebelik öncesi dönemde yaşadıkları baş ağrısı tipi, özellikleri, bir yıl içerisinde ağrıyı yaşama sıklıkları gibi olgular belirlenerek söz konusu olguların gebelik sırasında ne gibi farklılıklara uğradığını belirlemek araştırma için birincil hedeftir.Bu çalışmaya 01.09.2009-31.02.2010 tarihleri arsında Afyonkarahisar Zübeyde Hanım Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi ve AKÜ Ahmet Necdet Sezer Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisinde takip edilen 341 gönüllü gebe hasta alınmıştır. Bu araştırmada gerekli örnek sayısı Moser ve Kalton (1979) tarafından örnek büyüklüğünün tespitinde kullanılması önerilen, formül yardımı ile tespit edilmiştir Örnek büyüklüğünün Araştırmada verilerin toplanması amacıyla alanda anket yöntemi kullanılmıştır.Veriler, örneklem olarak seçilen katılımcılar ile karşılıklı olarak yazılı anket sorularına cevap alınmak suretiyle elde edilmiştir. Tespitinde, standart hatanın 0.04 ve güven aralığının %95 olduğu kabul edilecektir. Analiz kapsamında, çapraz tablolar ve ki kare testinden faydalanılmıştır. Verilerin analizinde genel olarak nominal (sınıflayıcı) ölçek kullanılmış ve anket kağıdındaki sorular genel olarak açık uçlu biçimde hazırlanmıştır.Çalışmamıza katılan gebelerin %31,1 `inde gebelik öncesinde baş ağrısı şikayeti saptanmıştır. Gebelik öncesi 16 migren, 52 gerilim tip baş ağrısı, 38 diğer baş ağrısı şikayeti vardır ve %92,5'inde gebelik döneminde de devam ettiği görülmüştür. Gebelik öncesi şikayeti olmayan katılımcıların % 18,3' ünün gebelik döneminde baş ağrısı şikayeti ile karşılaştığı görülmüştür.Gebelik sırasında baş ağrısına sahip olan ve olmayan katılımcılar arasında hamileliğin baş ağrısına etkisi konusuna ilişkin düşünceleri bakımından anlamlı bir farklılık vardır kararına varılmıştır. Gebelik döneminde baş ağrısı şikayeti olan katılımcılar, hamileliğin baş ağrısını artıracağı konusuna gebelik döneminde baş ağrısı şikayeti olmayan katılımcılara göre daha olumlu bakmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
In this research , the findings of the characteristics of headache before pregnancy and during pregnancy are intended to compared and introduced . The primary target of research is to determine the differences of participants between before pregnancy and during pregnancy in terms of headache type , characteristics , frequency of the pain.For this study , 341 voluntary pregnant patients between the dates 01.09.2009-31.02.2010 were included from Afyonkarahisar Zubeyde Hanim Maternity and Child Care Hospital and AKÜ Ahmet Necdet Sezer and Research Hospital of Obstetrics and Gynecology Service. In this study, the required number of samples are determined with the formula of Moser and Kalton (1979) which is proposed to use of the determination of sample size. In the research of sample size, survey method was used to collect the data. While determining the standard error is 0.04 and the confidence interval will assumed to be 95% . Within the scope of the analysis, cross tables and chi-square test are used. In the analysis of the data, the nominal (classifier) the scale is generally used and questionnaire questions were generally prepared in an open-ended questions .31.1% of the pregnants who involved in this study were suffering from headaches prior to pregnancy. There are 16 migraine , 52 tension-type headache, there are 38 other complaints of headache before pregnancy and in the 92.5% it was seen to continue during pregnacy. 18.3% of the participants who are not suffering from pre-pregnancy faced with a complaint of headache during pregnancy.During pregnancy,it is concluded that there are significant differences between participants with and without headache on the subject of headache are in terms of pregnancy. Participants who had suffered from headaches during pregnancy regard the issue more positive than the pregnants who didn?t suffer from headache during pregnancy .