Obez ve normal kilolu olan annelerin erken dönemde emzirme öz yeterliliği ile emzirme başarılarının karşılaştırılması
The comparison of breastfeeding self-efficacy and success of obese and normal weight mothers in the early period
  1. Tez No: 426615
  2. Yazar: SİNEM CEYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırma, obez ve normal kilolu annelerin doğum sonu dönemde emzirme başarısı ve öz-yeterlilikleri arasındaki ilişkiyi belirlemek ve obez ile normal kilolu olan grup arasında karşılaştırma yapmak amacıyla tanımlayıcı ve karşılaştırmalı olarak yapılmıştır. Araştırma örneklemini Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin doğum sonu servislerinde yatan, araştırma kriterlerine uygun 113 obez, 111 normal kilolu anneler oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak anne ve bebeğe ait demografik özellikleri sorgulayan Kişisel Bilgi Formu, postnatal dönemde kullanılan Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği kısa şekli, Emzirmeyi Tanılama ve Değerlendirme Ölçeği LATCH kullanılmıştır. Verilerin analizi için sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma, t-testi, Ki Kare testi, Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive and comparative way in order to identify the relation between the breastfeeding success and self-efficacy of obese and non-obese mothers during postnatal period and to make a comparison between the obese and non-obese group. The study sample consisted of 113 obese and 111 non-obese mothers that met the study criteria who were hospitalized at the postnatal service of Zekai Tahir Burak Women Health Education and Research Hospital. The data collection tools were the Personal Information Form, which questions the demographic characteristics of mother and infant, the short version of the Breastfeeding Self-Efficacy Scale, which is used in the postnatal period, and the LATCH Breastfeeding Charting System and Documentation Tool. For the analysis of the data, number, percentage, mean, standard deviation, T test, Chi square test and the Pearson Correlation Analysis was used.