Klinik örneklerden izole edilen klebsiella suşlarının antibiyotiklere duyarlılıkları
Antibiotic susceptibility of klebsiella strains isolated from clinical specimens
  1. Tez No: 272562
  2. Yazar: EBRU KIRAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Klebsiella pneumoniae izolatlaı ; üriner sistem enfeksiyonları, üst solunum yolu enfeksiyonları ve hastane enfeksiyonlarının önemli bir ajanıdır. Çalısmamızda; Şubat 2010 ? Aralık 2010 tarihleri arasında, Afyonkocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Laboratuarı Bakteriyoloji Bölümüne çeşitli kliniklerden gönderilen ve enfeksiyon süpheli hastalardan alınan idrar.balgam.trekeal aspirat,katater ucu ve yara örneklerinden toplam 98 adet K. Pneumoniae ve 2 K.oxytoca suşu izole edilmis ve bazı antibiyotiklere karsı direnç durumları ve Genişlemiş Spektrumlu Beta Laktamaz (GSBL) üreten suş sayıları belirlenmiştir.İncelenen tüm suşlar ticarcillin (%100) ve Piperacilline (%92.5) dirençli bulunmuştur.Aminoglikozid grubu antibiyotiklerden Amikacine GSBL üreten suşlarda %2 direnç gözlenmiş, GSBL üretmeyen suşlarda ise direnç gözlenmemiştir, Tobramycine GSBL üreten suşlar %58 oranında dirençli iken GSBL üretmeyen suşlarda direnç gözlenmemiştir ve Gentamicine GSBL üreten suşların %45, GSBL üretmeyen suşların ise %13 oranında dirençli oldukları görülmüstür.Sefalosporin grubu antibiyotiklerden Ceftazidime GSBL üreten suşların %83,GSBL üretmeyen suşların %20, Ceftriaxona GSBL üreten suşların %90 GSBL üretmeyen suşların %23 oranında dirençli oldukları görülmüstür.Karbepenem grubu antibiyotiklerden Ertapeneme GSBL üreten suşlarda %46,GSBL üretmeyen suşlarda %15, İmipenem ve Meropeneme GSBL üreten suşların % 34 , GSBL üretmeyen suşların %9 oranında dirençli oldukları görülmüştür.Çalışmamızda incelenen Klebsiella suşlarının % 55 oranında GSBL varlığı tespit edilmiştir. En fazla örnek Anestezi Yoğun Bakım Ünitesinden (%44) gelmiş, en fazla GSBL pozitifliği ise Göğüs Hastalıkları servisi ve Beyin Cerrahisinden (%71) gelen örenklerde tespit edilmiştir.En yüksek GSBL tespit ettiğimiz klinik örnek ise trakeal aspirat olmuştur.GSBL üreten suşlarda diğer antibiyotiklere direnç oranındada artış olduğu sonucuna varılmıştır. Dolayısıyla bu tip suşların özellikle yoğun bakım ünitelerinde düzenli izlenmesi ve kontrol önlemlerinin alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Klebsiella pneumoniae isolates are a major causative agent of urinary system infections, upper respiratory tract infections and nosocomial infections. In our study, from urine, mucus, tracheal aspirates, catheter tip and wound samples, sended to Afyon Kocatepe University Medical Faculty Microbiology Department between February 2010 ? December 2010 from various clinics and from people with the risk of infection, totally 98 K. pneumoniae and 2 K.oxytoca are isolated and their resistance to some antibiotics and the number of strains producing Extended Spectrum Beta Lactamase (ESBL) is determined.Exaınined all strains are found to be resistant to ticarcillin (100%) and Piperacilline (92.5%).For Aminoglycoside antibiotics, GSBL producing strains, , were 2% resistance to Amikacine and GSBL producing strains were 58% resistance to Tobramycine, whereas the strains that does not produce GSBL had no resistance, to these antibiotics; but for Gentamicine, in GSBL producing strains 45% and non produce in 13% resistance were detected.For Sefalosporin antibiotics in GSBL producing strains, were 83%, resistant to Ceftazidime and the strains that do not produce GSBL were 20% resistant. For Ceftriaxona the resistance rote in GSBL producers were 90%, but in non produce is 23% resistance.For Karbepenemes, in GSBL producing strains, were resistant to ertapeneme 46%, strains that do not produce GSBL were 15% resistant.Also for, Imipenem and Meropeneme GSBL producing strains were 34% resistant to both antibiotics, but the ratio in non produce is were only 9% resistance.In this study, 55% GSBL existence was detected in Klebsiella strains. The most common samples were enroled from Anesthesia Intense Care Unit (44%), and the highest GSBL positivity was determined on the samples from Chest Diseases and Neurosurgery wards (71%). And the highest GSBL isolate containing clinic sample was tracheal aspirate.It is concluded that the Klebsiella strains that produce GSBL, have much more resistance to antibiotics than the other isolates. Therfore such wind of strains must be monitorized carefully, particularly in intensive care units and the precautions for prevention had to be implemented.