İnek ve düvelerde ovsynch öncesi uygulanan PGF2? ve GnRH enjeksiyonlarının gebelik oranlarına etkisi
Effect of PGF2? and GnRH injections applied before ovsynch on pregnancy rates in cows and heifers
- Tez No: 272565
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada inek ve düvelerde Ovsynch öncesi PGF2? ve GnRH (G6G/Ovsynch) uygulamalarının gebelik oranlarına etkisinin araştırılması amaçlandı. Materyal olarak, genital organlarında klinik bir sorun belirlenmeyen, 400?500 kg arasında, postpartum 50.?100. günler arasında bulunan 196 Holştayn inek ve 15-20 ay yaş aralığında, 300-350 kg arasında bulunan 169 düve 3 gruba ayrılarak kullanıldı.Birinci gruptaki hayvanlara (Kontrol: 40 inek, 40 düve) herhangi bir hormonal girişim uygulanmaksızın normal östruslarında sun'i tohumlama yapıldı. İkinci gruptakilere (Ovsynch: 37 inek, 80 düve) östrus siklus dönemine bakılmaksızın Ovsynch uygulaması (0. gün 10 µg kas içi GnRH, 7. gün PGF2? 500 µg, 9. gün GnRH 10 µg, 16 saat sonra sun'i tohumlama) yapıldı.
Özet (Çeviri)
It is aimed to investigate the effect of PGF2? and GnRH injections (G6G/Ovsynch) applied before ovsynch protocol on pregnancy rates in cows and heifers. Holstein cows (n:196) without any clinically genital disorder in postpartum 50-100 days, weighing between 400 and 500 kg and Holstein heifers (n:169), 15-20 months old, weighing between 300-350 kg were used in three groups as materials.Animals in first group (Control: 40 cows, 40 heifers,) were inseminated artificially in their standing heat without using any hormonal treatment. In second group (Ovsynch: 37 cows, 80 heifers) ovysynch protocol (day 0, 10 µg IM GnRH, day 7, 500 µg IM PGF2?, day 9, 10 µg IM GnRH, artificial insemination 16 hours later after last injection) was performed.