Malaklarda intraokuler basınç
Intraocular pressure in buffalo calf
  1. Tez No: 272566
  2. Yazar: ÇAĞRI ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMURAN PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Tono-Pen XL applanasyon tonometresi kullanılarak Anadolu malaklarında intraoküler basınçların belirlenmesi ve değerlendirmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, yaşları 1-11 ay arasında değişen değişik cinsiyette ve sağlıklı 39 adet malağın 78 gözü değerlendirildi. Anadolu malaklarının İOB ları her sabah aynı saatte aylık olarak ölçüldü. Sağ gözlerin İOB değerleri ortalama 23,28 ± 3,28 mmHg (17,30-30,60 mmHg arasında), sol gözlerin İOB değerleri ise ortalama 23,58 ± 2,8 mmHg (17,30-29,60 mmHg arasında) bulundu. Anadolu malaklarında sağ ve sol göz İOB'ları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak önemli bir fark gözlenmedi. Yaş bağlı olarak İOB değerleri azalmadı. bu çalışma Anadolu malaklarında gerçekleştirilen ilk İOB değerlendirme çalışmadır. Bu çalımda Anadolu malaklarında ortalama İOB 23,3± 3,04 mmHg olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was to determine and evaluation intraocular pressure (IOP) in Anatolian Buffola calf by means of applanation tonometry using Tono-Pen XL for the investigation of a stress factor in welfare of the anatolian Buffola calf. A total of 78 eyes were examined from 39 apparently healthy Anatolian Buffola calf aged between 1 and 11 month old from both sexes. IOP of Anatolian Buffola calf were measured with Tono-Pen XL one times for each eyes in the morning during the six mounth. IOPs of the left eyes were found to be 23,58 ± 2,8 mmHg (range 17,30-29,60 mmHg) whereas the right eyes were 23,28 ± 3,28 mmHg (range 17,30-30,60 mmHg). Comparison of the tonometry between the right and left eyes of Anatolian Buffola calf showed no significant difference. IOP was not decreased in accordance with the age of the animal. To our knowledge, this is the first report of tonometrical investigation performed in Anatolian Buffola calf . It was determined that IOP for Anatolian Buffola calf could be 23.43 ± 2.8 mmHg.