İtfaiyecilerin fiziksel uygunluk parametrelerinin belirlenmesi
Determination of physical fitness parameters for fire-fighters
  1. Tez No: 272569
  2. Yazar: BİRGÜL ARSLANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İstanbul İtfaiyecilerinin görev sırasında ihtiyaç duyduğu fiziksel uygunluk parametreleri ile ülkemizde ilk defa oluşturulacak olan mesleki performans test parametrelerinin belirlenmesi ve itfaiyecilerin fiziksel uygunluk parametreleri ile mesleki performans test süreleri ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın denek grubunu; İstanbul İtfaiyesi' nde görevli 25?35 yaş aralığında 79 erkek itfaiyeci, kontrol gurubunu labaratuar ortamında uzun süre çalışan ve düzensiz spor yapan 20 akademik personel oluşturmaktadır. Fiziksel uygunluk ölçümlerinde; Beden Kitle İndeksi (BKİ), vücut kompozisyonu, esneklik, sürat, kuvvet, kardiovasküler dayanıklılık testleri uygulandı. Mesleki performans ölçümlerinde; denge aletinde yürüme, zorla giriş, yaralı kurtarma, merdiven taşıma, arama- kurtarma, merdiven tırmanma, dolu hortum çekme ve tutma testleri yapıldı. Gruplararası karşılaştırmalar için bağımsız örneklem t testi ve itfaiyecilerin fiziksel uygunluk parametreleri ile mesleki performans test sürelerinin birbirleriyle ilişkileri için pearson korelasyonu kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The required physical fitness parameters for the Istanbul firefighters, which will help to determine the concordance between the physical fitness parameters and job-related performance test parameters of firefighters in Istanbul, will be investigated for the first time in our country. The study groups consisted of 79 male firefighters in Istanbul and a control group consisted of 20 persons from academic environment having irregular sports both between the ages of 25 ? 35. Body Mass Index, flexibility, strength, cardiovascular endurance tests were performed for the physical fitness measurements. Beam walking, forced entry, victim rescue, ladder climbing, hose advancing tests was performed for the job-related performance measurements. The independent sample t-test was used for the inter-group comparisons and Pearson's correlation test for the relations between the physical fitness parameters of firefighters and the completion times for the job-related performance test.