Afet ve acil müdahale ekiplerinin kardiyometabolik, kardiyorespiratuar, fiziksel uygunluklarının; simüle edilmiş iş performansları üzerine etkisi
The impact of cardiometabolic, cardiorespiratory, and physical fitness of disaster and emergency response teams on simulated job performance
- Tez No: 920002
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİNNUR ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı, afet ve acil durum müdahale ekiplerinin görev sırasında ihtiyaç duydukları fiziksel uygunluk parametreleri ile kardiyometabolik risk faktörlerinin simüle edilmiş mesleki performans test parametreleri ile ilişkilerini incelemektir. Bu kesitsel ve tanımlayıcı çalışma, 36 kişi ilk müdahale ekibi (12 itfaiyeci, 12 AFAD personeli, 12 UMKE personeli) ve kontrol grubu için 12 sedanter birey olmak üzere toplamda 48 erkek gönüllü üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların antropometrik ölçümleri, fiziksel uygunluk parametreleri ve kardiyometabolik risk parametreleri klinik olarak değerlendirilmiş, mesleki görev tanımlarına uygun parkur testleri ile ölçümler yapılmıştır. Çalışma bulgularımıza göre, itfaiyecilerin %33,3'ü obez; AFAD çalışanlarının, %25'i obez; UMKE personelinin, %8,3'ü obez olarak belirlenmiştir. Sırt kas kuvveti ortalaması AFAD çalışanlarında 129,25±23,39 kg, UMKE çalışanlarında 110,92±23,95 kg, itfaiyecilerde 114,96±19,78 kg ve kontrol grubunda 113,03±30,74 kg olarak bulunmuştur. VO2 max ortalaması AFAD 32,09±5,47 ml/kg/dk, UMKE 34,74±3,91 ml/kg/dk, itfaiyecilerde 28,06±2,81 ml/kg/dk ve kontrol grubunda 30,03±5,05 ml/kg/dk olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the physical fitness parameters required by disaster and emergency response teams during their duties and the cardiometabolic risk factors through simulated occupational performance test parameters. This cross-sectional and descriptive study was conducted with a total of 48 male volunteers, including 36 first response team members (12 firefighters, 12 AFAD personnel, and 12 UMKE personnel) and 12 sedentary individuals as the control group. Anthropometric measurements, physical fitness parameters, and cardiometabolic risk parameters of the participants were clinically evaluated. Measurements were carried out using course tests appropriate to the occupational duties of the teams. According to our study findings, 33.3% of firefighters were obese, 25% of AFAD personnel were obese, and 8.3% of UMKE personnel were obese. The average back muscle strength was found to be 129.25±23.39 kg for AFAD personnel, 110.92±23.95 kg for UMKE personnel, 114.96±19.78 kg for firefighters, and 113.03±30.74 kg for the control group. The average VO2 max was 32.09±5.47 ml/kg/min for AFAD personnel, 34.74±3.91 ml/kg/min for UMKE personnel, 28.06±2.81 ml/kg/min for firefighters, and 30.03±5.05 ml/kg/min for the control group.