Hemodiyaliz hastalarında tedavi profilinin ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi ve sıçanlarda sisplatin içeren kemoterapi protokollerinin nefrotoksisitesinin incelenmesi ve önlenmesi
Assessment of treatment profiles and quality of life in hemodialysis patients and evaluation and prevention of nephrotoxicity induced by cisplatin-based chemothreapy protocols in rats
- Tez No: 272571
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET VEHBİ İZZETTİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çalışmamızda hemodiyaliz tedavisi alan hastaların tedavi profili (klinik özellikler, ilaç kullanım profili ve yaşam kalitesi) ve bu parametreler arasında herhangi bir korelasyon olup olmadığı incelenmiştir. Albümin, diyaliz yeterliliğini gösteren Kt/V değeri, CaxP değeri ve hemoglobin değerlerinde hedef ölçümlere ulaşmanın ve damar giriş yolu olarak arteriovenöz fistül (AVF) kullanılmasının sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi sonuçlarını olumlu yönde etkilediği bulunmuştur. Çalışmamızda hastaların aylık kullandıkları toplam ilaç sayısı ortalaması 8.96 ve günlük kullandıkları doz sayısı ortalaması ise 11.44 (3-27) olarak hesaplanmıştır. Çalışmamızın sonuçlarına göre, hemodiyaliz hastalarının çok sayıda ilaç kullanmalarının sağlıkla ilişkili yaşam kalitesini azalttığı göz önünde bulundurulduğunda, ilaç kaynaklı sorunların saptanmasında ve önlenmesinde klinik eczacıların önemli rolleri olabileceğini düşünmekteyiz. Çalışmamızın diğer bölümünde deney hayvanlarında tek başına ve diğer antineoplastik ajanlarla kombine halde (etopozid ve gemsitabin) sisplatin kaynaklı nefrotoksisite incelenmiş ve bu nefrotoksisite modellerinde, atorvastatin ve Ginkgo biloba ekstresinin koruyucu etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Treatment profiles (clinical variables, medication profile and quality of life) of hemodialysis patients and the potential relationship between these variables were evaluated in this study. It was found that attainment of target levels for albumin, Kt/V (which is the predictor of dialysis adequacy), calcium-phosphate product and usage of arteriovenous fistula as vascular access positively affected health related quality of life. The mean amount of `monthly prescribed drug? was found to be 8.96, while the mean `daily dose? was 11.44 (range: 3-27). It was observed that higher amount of medications prescribed to the patients were associated with decreased health related quality of life. Considering this finding and the others, we can conclude that clinical pharmacists have crucial roles in determination, prevention and solution of actual or potential drug related problems in hemodialysis patients. In the other part of our study, nephrotoxic effects of cisplatin w/wo other antineoplastic agents (etoposide and gemcitabine) were investigated in experimental animals. Besides, the renoprotective effects of atorvastatin and Ginkgo biloba extract were evaluated in these nephrotoxicity models.