Dişhekimliği personelinde burun ve ağız içinde metisiline dirençli Staphylococcus aureus taşıyıcılığının incelenmesi
Investigation of nasal and oral carriage of methicillin resistant Staphylococcus aureus in dental staff
  1. Tez No: 272579
  2. Yazar: ZÜLFÜYE KAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANJU KADİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Mikrobiyoloji, Dentistry, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Staphylococcus aureus toplum ve hastane kaynaklı enfeksiyonlarda başlıca patojenlerden biridir. Metisiline dirençli S. aureus (MRSA) kökenlerinin giderek artması tedavisi zor ciddi enfeksiyonlara neden olmaktadır. Bu çalışmada Marmara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi sağlık çalışanlarında (18 Öğretim Üyesi, 34Araştırma Görevlisi, 19 yardımcı sağlık personeli ve 64 öğrenci) metisiline duyarlı S. aureus (MSSA) ve MRSA?nın burun ve ağız içi taşıyıcılığı araştırılmıştır.Toplam 135 çalı?anın burun deliğinin ön kısmından ve dil üstünden eküviyon ile sürüntü örnekleri alınmı?tır. Chapman ve MRSA kromojenik agar plaklarına tek koloni ekimi yapılarak, 37°C?de 24 saat inkübe edilmi?tir. Bu sürenin sonunda S. aureus suşları hücre morfolojisi, Gram boyama, katalaz ve koagülaz testleri ile tanımlanmıştır. Ayrıca S. aureus suşlarının, metisiline duyarlılığı disk difüzyon yöntemi kullanılarak değerlendirilmi?tir.Burunda MSSA ta?ıyıcılık oranı%14.81 (Öğretim Üyelerinde%16.67, AraştırmaGörevlilerinde%17.64,yardımcısağlıkpersonelinde%15.78, öğrencilerde %12.49) ve MRSA oranı ise %5.18 (Öğretim Üyelerinde %0, Araştırma Görevlilerinde %8.82, yardımcı sağlık personelinde %15.78, öğrencilerde %1.56) bulunmu?tur. MSSA burun ta?ıyıcılığı ile ilgili çalı?ma grupları arasındaki farklılık anlamsız (p>0.05), MRSA?daki farklılık ise anlamlı bulunmuştur (p0.05).Bu çalışma, sağlık çalışanlarının yüksek oranda burunda MRSA taşıyıcısı olduklarını göstermiş ve diş kliniğinde hastane enfeksiyonu için risk faktörü olarakdeğerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Staphylococcus aureus is one of the major pathogen in both community- acquired and nosocomial infections. The expansion of methicillin resistant S. auerus (MRSA) strains cause the increase of infections which are difficult to treat. In this study the nasal and oral carriage of both methicillin sensitive S. aureus (MSSA) and MRSA were investigeted in healthcare workers (18 academic member, 34 research assistant, 19 asistant health staff and 64 students) at Marmara University Faculty of Dentistry.From total of 135 worker both nose front and tongue dorsum swab samples were taken using cotton swabs. Single colony inoculation were performed on Chapman and MRSA chromogenic agar plates which were incubatedat 37°C for 24 hours. After this time of incubation, The isolates S. aureus were identified by cell morphology, Gram stain, catalase test, coagulase test. Methicillin susceptibilities of all S.aureus strains were evaluated by disc diffusion method.Nasal carriage rate of MSSA was found as 14.81% (academic members 16.67%, research assistants 17.64%, asistant health staff 15.78%, students 12.49%) and MRSA rate was 5.18% (academic members 0%, research assistants 8.82%, asistant health staff 15.78%, students 1.56%). There was no significant differences among the study groups with regards to the nasal carriage of MSSA (p>0.05). However, in nasal carriage of MRSA, a statistically significant difference was found (p0.05).This study revealed high rate of nasal carriage of MRSA among healthcare workers and considered as a risk factor for nosocomial infection in dental clinic.