Edirne Merkez İlçe ve Köylerinde 2004 ve 2008 yılları içinde oluşan ölümlerin yaş grupları ve ölüm nedenlerine göre dağılımının karşılaştırılması
Distribution and comparison of cause of death and age groups of 2004 and 2008 deaths occurred in Edirne district
- Tez No: 272621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER ESKİOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Demografi, Halk Sağlığı, Forensic Medicine, Demography, Public Health
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Halk sağlığı hizmetlerinin yerine getirilmesinde, ölüm istatistikleri büyük bir öneme sahiptir. Edirne sağlık ortamına Edirne'deki ölümler hakkında belirlenmiş değişkenler yönünden bilgi sunmak; bu ölümlerin ve nedenlerinin yaş gruplarına göre dağılımının değişimini, izleyebilmeye yönelik çalışmalara veri sunmak amaçlardır.Tanımlayıcı, kesitsel nitelikteki bu araştırma ile Edirne Merkez İlçe ve Merkez İlçeye Bağlı Köylerinde, 2004 ve 2008 yılında gerçekleşmiş ölümler mezarlık, hastane, adli tabiplik ve belediye kayıtlarından derlenen verilerle zaman, cinsiyet, yer ve nedenlerine yönelik incelenmiştir. Veriler araştırıcılarca geliştirilen yapılandırılmış bir form aracılığıyla toplanmıştır. İstatistiksel analizde ki-kare, iki yüzde arasındaki farkın önemlilik testi hesaplanmış, mutlak sayılar yerine yaş grubuna özel ve orantılı ölüm hızları kullanılmıştır. 2004 yılında binde 5,17 bulunan ölüm hızı 2008 yılında binde 5,48 olarak bulunmuştur, 2008 yılında oran olarak erkek ölümleri azalmış, kadın ölümleri ise artmış olarak görünmektedir (?2: 4,43 p: 0,01766). Kırsal alanda KÖH kente göre yüksektir. 2004 yılına göre 2008 yılında kentsel bölgede yaşayanlarda kaba ölüm hızı artmıştır (Sırasıyla; kentte KÖH : %0 4,62 ve 5.19.
Özet (Çeviri)
Mortality statistics has very important role to make decision and planning of public health services. To provide mortality statistics to health authority and stakeholders of Edirne.A descriptive, cross sectional study carried out in Edirne district. 2004 and 2008 death registries included. Data gathered form hospital, municipality and cemetery registries. A structured questionnaire, which developed by researchers was used. Place, age, time and cause of death collected. Age specific death rates and proportional death rates (PDR) calculated. Chi-square and comparing proportions analyzed for statistical decisions. Crude Death Rate (CDR) calculated as 5, 17%0 and 5, 48 %0 respectively for 2004 and 2008. It?s found that mortality of men decreased while mortality of women increased at 2008 (?2: 4.43 p: 0.017).