Tip II Diabetes Mellitus'lu hastalarda Matriks Gla Proteininin G-7A ve T-138C gen polimorfizmlerinin araştırılması
Study of gene polymorphisms of Matrix Gla Proteins G-7A and T-138 in patients with Type 2 Diabetes Mellitus
- Tez No: 272620
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAMMAM SİPAHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Genetik, Biophysics, Genetics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Diabetes Mellitus gerek kendisi gerekse hayatı tehdit edici komplikasyonları nedeniyle önemli bir sağlık problemidir. Tip 2 Diabetes Mellitus hastalığı, pankreasın ß hücrelerinden salgılanan insülin hormonunun sekresyonunun, normal hatta normalden yüksek olması ve/veya periferik insülin kullanımında direncin varlığı sonucu oluşan, karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasının bozuklukları ile karakterize bir hastalıktır.Tip 2 Diabetes Mellitus sonucu büyük ve orta boy arterlerin intimasında düzensiz dağılımlı lipit depolanmalarıyla karakterize aterosklerozun patojenik basamaklarından birisi doku kalsifikasyonudur. Çeşitli dokularda ekstrasellüler sıvıda kalsiyum ve fosfat iyonlarının konsantrasyonlarının yüksek olması nedeniyle doku kalsifikasyonunun yüksek olması beklenir. Mineralize dokuların organik matriksinde yer alan, K vitaminine bağımlı bir kalsiyum/fosfat bağlayıcı non-collagen bir protein olan ve insan vücudunda en yüksek oranda bulunan Matriks Gla Proteininin olması, bu kalsifikasyon işlemini kontrol altına alır. MGP`nin değişik varyantları kalsifikasyon kontrol işlemini değiştirebilmesi ile birlikte insülin direncini de değiştirdiği düşünülmektedir.Bu çalışmanın amacı Tip 2 Diabetes Mellitus'lu hastalarda Matriks Gla Proteininin G-7A ve T-138C gen polimorfizmlerini araştırmaktır.Çalışma 120 Tip 2 Diabetes Mellitus'lu hasta ve 134 kontrol grubu içermektedir. G-7A ve T-138C gen polimorfizmleri polimeraz zincir reaksiyonu ve restriksiyon fragmant uzunluk polimorfizmi yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir.Çalışmamızda G-7A ve T-138C gen polimorfizmlerinin Tip 2 Diabetes Mellitus gelişmesinde genetik risk faktörlerinin istatistiksel olarak anlamlı olmadıkları belirlendi.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus is an important health problem due to the ilness itself and its life threatening complications. Type 2 Diabetes Mellitus is a disease characterized by carbonhydrate, protein and fat metabolism disorders resulting from insülin hormone secreted by ß cell of pancreas being normal or even higher than normal and/or the presence of peripheral insülin resistance.One of the pathogenic stages of atherosclerosis, characterized by uneven distribution of lipid storage in intimas of large and medium-sized arteries, is calcification. In varios tissues, tissue calcification is expected to be high due to extracellular fluid concentrations of calcium and phosphate ions being high.Existing in the organic matrix of mineralized tissues Matrix Gla Protein, which is Vitamin K dependent calcium/ phosphate binder non-collagen protein and exists in the human body at the highest rate, takes control of the process of calcification.The purpose of this study is to investigate gene polymorphisms of matrix gla proteins G-7A and T-138C in patıents with Type 2 Diabetes Mellitus.The study includes 120 patients with Type 2 Diabetes Mellitus and 134 control group. G-7A and T-138C gene polymorphisms were determined by using polymerase chain reaction and restriction fragment lenght polymorphism method.In the study, it was determined that G-7A and T-138C genetic risk factors in the development of gene gene polymorphisms in Type 2 Diabetes Mellitus were not statistically significant.