Adjuvant artritli sıçanlarda Pelargonium sidoidesin etkisi
The effect of Pelargonium sidoides on the adjuvant arthritis
  1. Tez No: 272622
  2. Yazar: SAMİME GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİKMEN DÖKMECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmamızda Pelargonium sidoidesin sıçanlarda deneysel olarak oluşturulan adjuvant artrit modelindeki etkisi incelendi. Her grupta 8 sıçan olacak şekilde 6 grup oluşturuldu. 1. grup kontrol grubu olarak ayrıldı ve diğer grupların sağ arka pençelerine 0.1 ml tek doz intradermal Freund's Complete Adjuvant verilerek artrit oluşturuldu. 17-27. günler arası; 2. gruba %12'lik etanol; 3, 4 ve 5. gruplara sırasıyla Pelargonium sidoidesin 100-200-500 mg/kg dozları, 6. gruba 100 mg/kg dozunda ibuprofen uygulandı. İnflamatuvar reaksiyon 0, 17, 20, 23 ve 27. günlerde özel kumpas ile ölçüldü. 27. günde intrakardiyak olarak kanlar alındı ve patolojik inceleme için arka ayak eklemleri çıkarıldı. Plazmada süperoksid dismutaz, katalaz, glutatyon peroksidaz enzimleri, malondialdehid, glutatyon, nitrit-nitrat ve asimetrik dimetilarginin düzeyleri ölçüldü ve eklemler histopatolojik olarak incelendi.Freund's Complete Adjuvant uygulamasından sonraki 27. günde sağ pençe çapları, 17. gündeki değerleri ile karşılaştırıldığında 1. ve 2. grubun değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir değişme olmadığı görüldü. 3, 4, 5 ve 6. grupların 27. gün ile 17. gündeki pençe çapı değerleri karşılaştırıldığında değerlerin istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azaldığı görüldü. 27. günde 2. grup ile 3, 4, 5, 6. gruplar karşılaştırıldığında, grup 4 ve grup 5'de pençe ödeminde istatistiksel olarak anlamlı bir azalmanın olduğu saptandı.Pelargonium sidoides uygulanan tüm dozlarda adjuvant artrit üzerine antiinflamatuvar etki gösterek pençe çapı değerlerini ve adjuvant artritin histopatolojik bulgularından olan vasküler proliferasyon, sinovyal proliferasyon, granülom ve mononükleer inflamasyonbulgularını azaltmıştır ve en etkili doz 200 mg/kg olarak bulunmuştur. Pelargonium sidoides uygulanan tüm dozlarında oksidatif stres üzerine olumlu bir etki gösterememiştir.
Özet (Çeviri)
In our study we observed the effects of Pelargonium sidoides on experimentally induced adjuvant arthritis model in rats. We divided them into 6 groups and every group was consisted of 8 rats. The first group was known as a control group and, we formed adjuvant arthritis to the other groups by injected 0.1 ml single dose Freund?s Complete Adjuvant solution their back right paws. Among the 17th and 27th days; second group was given %12 ethanol, 3, 4, 5th groups were given respectively Pelargonium sidoides 100-200-500 mg/kg doses, 6th group was given 100 mg/kg dose ibuprofen for the treatment. Inflamatory reaction was measured on days 0, 17, 20, 23 and 27th with special callipers. At the end of the experiment, the rats? blood was taken from heart and for the pathological investigation the back leg joints were taken out. In plasma superoxide dismutase, catalase, glutathione peroxidase enzymes, malondialdehyde, glutathione, nitrite-nitrate and asymmetric dimethylarginine levels were measured and their joints were investigated histopathologically.In 27th day, after Freund?s Complete Adjuvant application right paw diameters weren?t different among the 1st and 2nd groups? values when compared to 17th days? results. On 27th day 3, 4, 5 and 6th groups? paw diameter results were decreased statistically when compared to 17th day.Pelargonium sidoides decreased paw diameter values and adjuvant arthritis?s histopathological symptoms which are vascular proliferation, synovial proliferation, granulom and mononuclear inflammation at all the doses and the most efficient dose has been found 200 mg/kg. Pelargonium sidoides couldn?t show positive effect on oxidative stress at all doses.