Genetik işitme kayıplarına neden olan Connexin 26 (GJB2) genindeki mutasyonların nanochip-mikrodizin analiz yöntemi ile bölgesel araştırılması
Evaluation of mutations in The Connexin 26 (GJB2) gene causing genetic hearing deficiency by microarray-nanochip method; regional investigation
  1. Tez No: 272628
  2. Yazar: NİLNUR EYERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM PİRİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bir gap junction proteinini kodlayan GJB2 gen bölgesindeki mutasyonlar tüm dünyada non sendromik otozomal resesif sağırlığın önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Doğu Anadolu Bölgesinden seçilen birden fazla işitme kayıplı çocuğa sahip ailelerde, otozomal resesif işitme kaybı olan 56 probandın GJB2 ekzon 2, IVS 1+1 G>A, mitokondrial A1555G değişimleri araştırıldı. İlk olarak 56 proband ve ailelerine çalışılacak bölgelerdeki değişimlerin tespiti için mikrodizin analizi yapıldı. Mutasyon görülmeyen ve birleşik heterozigot olgular için DNA dizi analizi yöntemi uygulandı. Tüm GJB2 mutasyonları arasında en sık allel frekansı 35delG (%13.4) de bulundu. Diğer saptanan mutasyonların allel frekansları delE120 (%4.5), W24X (%1.8), R184P (%0.9) dir.Olgu gurubunda, 2 olguda daha önce literatürde tanımlanmayan (%2.7)'lik allel frekansı ile 327-328delGGinsA mutasyonu belirlendi. Ayrıca V27I (%0.9) ve V153I (%1.8) polimorfizmleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Mutations at the GJB2 region that encodes one of the gap junction protein covers high partion of non syndromic deafness in the world. Enrolled families for the study whose at least one proband has deafness have been examined for GJB2 exon 2, IVS 1+1 G>A and mt A1555G. Initially, choosen probands and their families were searched for the SNPs by microarray method. The samples which have no SNP got diverted to DNA sequence analysis. The most frequent mutated allele was 35delG (%13.4). Other allels apparence was as follow delE120 (%4.5), W24X (%1.8), R184P (%0.9).Our work?s contribution was to find out GJB2 gene mutation of 327-328 delGGinsA (%2.7), which has not been come across in the literaturate. Moreover, two polymorphisms V27I (%0.9) and V153I (%1.8) have been maintained by the sequence analysis.