Sprague Dawley ratlarda kısaltılmış ışık süresinin bazı büyüme özelliklerine etkisi
Effect of short photoperiod on some growth traits in Sprague Dawley rats
- Tez No: 272629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER SABUNCUOĞLU ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada, outbred Sprague Dawley ratlarda, kısaltılmış ışık süresinin bazı büyüme özelliklerine etkisi incelendi. Yavrular (n= 96), 12 sa aydınlık/karanlık (kontrol) ve kısaltılmış ışık (9 sa aydınlık/15 sa karanlık: muamele) olmak üzere iki fotoperiyod şartına maruz bırakıldılar.Muamele grubu ratlarda, 15 haftalık yaşta, canlı ağırlık, kalp, karaciğer, dalak, akciğer, böbrek, mide, adren, testis, ovaryum, kalın ve ince bağırsakların ölçümleri, kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Vücut ağırlığı artışı ile kalp, karaciğer, dalak ağırlık ve kalın bağırsak uzunlukları, kontrol ve muamele grupları arasında farklılık göstermedi (P> 0,05). Kontrol ve muamele grupları arasında testis ve ovaryum ağırlıkları arasında da istatistiksel olarak bir farklılık gözlenmedi. Kısa fotoperiyoda maruz bırakılan ratların akciğer, böbrek, mide, adren ve ince bağırsakları, kontrol grubuna göre daha düşük ağırlıklarda belirlendi (P< 0,01 ve P< 0,05).Kısa fotoperiyodun, outbred Sprague Dawley ratlarda, 0-15 haftalık yaş dönemlerinde, vücut ve üreme organlarının ağırlığı üzerinde etkisi bulunmadı ancak, 9 sa aydınlatmanın, bazı organların gelişimi üzerinde baskılayıcı etkisi oldu. Bazı outbred Sprague Dawley rat soylarının, vücut ve üreme organlarında ağırlık kaybı olmaksızın kısa fotoperiyod şartlarında da yetiştirilebilecekleri sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of short photoperiod on some growth traits in outbred Sprague Dawley rats was examined. The pups (n= 96) were assigned to two photoperiod groups: 12 h of light/dark (control) and short days (9 h of light/15 h of dark: experiment).Measures of body, heart, liver, spleen, lung, kidney, gastear, adrenal gland, testis, ovary, small and large intestines in experimental group rats were compared to those of control group, at 15 weeks of age. Body mass gain, weight of heart, liver and spleen and large intestine length in control and experimental rats were not significantly different (P>0,05). No significant differences were observed in testis and ovary weights between control and experiment groups, statistically. Rats exposed to short photoperiod had lower lung, kidney, gastear, adrenal gland and small intestine mass than those of control rats (P< 0,01 and P< 0,05).In outbred Sprague Dawley rats, short photoperiod had no effect on body mass and reproduction organs, from 1 to 15 weeks of age but 9 h lighting regime may have an inhibiting effect in some organ development. It is concluded that, some strains of outbred Sprague Dawley rats may also be kept under short photoperiod conditions, without reducing body weight and reproductive organ growth.