Hemşirelerin geriatrik hasta bakımında karşılaştıkları güçlüklerin ve tutumlarının belirlenmesi
The determination of the attitudes and difficulties the nurses faced in geritaric patient care
  1. Tez No: 272642
  2. Yazar: DERYA ADIBELLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin geriatrik hasta bakımında karşılaştıkları güçlüklerin ve tutumlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı.Araştırmanın evrenini, Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aziziye-Yakutiye Eğitim ve Araştırma Hastaneleri, Nene Hatun Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi, Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve Palandöken Devlet Hastanesi'nde yaşlı hastaların ağırlıklı olarak yattığı kliniklerde görev yapan 282 hemşire oluşturdu. Örneklem grubu, evrenden olasılıksız rastlantısal örnekleme yöntemine göre seçildi. Verilerin toplanmasında, Hemşireleri Tanıtıcı Bilgiler Formu, Hemşirelerin Geriatrik Hasta Bakımında Karşılaştıkları Güçlükleri Belirleyen Bilgi Toplama Formu ve Kogan Yaşlılara Karşı Tutum Ölçeği kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik oran, kruskal wallis varyans analizi, t testi ve mann-whitney U testleri kullanıldı.Araştırmada; hemşirelerin %96.8'inin gerontoloji hemşireliğine yönelik kurs/eğitim almadığı ve %53.1'inin gelecekte kurs/eğitim almak istediği, %57.1'inin yaşlı hastalara bakım vermeyi genç hastalara göre daha çok tercih ettiği, %55.6'sının hastane ortamının fiziki koşullarının yetersiz olması, %50'sinin yaşlı hastaların fiziksel yetersizlikleri, %41.8'inin hasta refakatçisi ya da yakınları ile iletişim sorunu, %35.5'inin geriatrik hasta bakımı konusunda eğitim alamama, %34.4'ünün yaşlı hastaların kronik hastalıkları nedeniyle bakıma yeterince katılamamaları, %33.3'ünün geriatrik bakım vermekten dolayı yaşadıkları ruhsal sorunlar, %26.2'sinin ise geriatrik hastalara yönelik beceri ve deneyim eksikliği nedeniyle güçlük yaşadıkları bulundu. Hemşirelerin geriatrik hasta bakımında karşılaştıkları güçlükleri çözmeye yönelik olarak %17.7'sinin ?sağlık çalışanı sayısı artırılmalı?, %16'sının ?çalışma şartları düzenlenmeli? ve %14.5'inin ?gerontoloji hemşireliği konusunda eğitimler artırılmalı? şeklinde öneride bulundukları belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out descriptively with the aim of determining of the attitudes and difficulties the nurses faced in geriatric patient care.The context of the study consisted of 282 nurses working in the clinics where old patients were hospitalized heavity in Palandoken State Hospital and Nenehatun Gynecologic and Labor Diseases Hospital and Thoracic Diseases Hospital and Aziziye-Yakutiye Training and Research Hospital of Ataturk University and Erzurum Regional Training and Research Hospital. In the forming of the sampling of the research without applying for any sampling method, the whole context was taken as the sampling.In the collection of the data, nursing introduction information form and information collection form determining the difficulties the nurses faced in geriatric patient care and Kogan attitudes toward old people scale were used. In the assesment of the data, cruscall wallis variance analyses, t-test and mann whitney U-test analyses were used.In the research, it was found out that %96.8 of the nurses didn?t take course or training orienting to gerontology nursing and %53.1 of the nurses wanted to take course training in the future and that %57.1 of the nurses preferred giving care to the old patients to giving to the young patients.It was determined that %55.6 of the nurses had experienced difficulties due to insufficient physical conditions of hospital medium and %50 of the nurses due to physical insufficients of the old patients and %41.8 of the nurses due to communation problem with patients companies or relatives and %35.5 of the nurses due to not receiving education about geriatric patient care and %34.4 of old patients didn?t participate in the care sufficiently and %33.3 of the nurses due to mental problems they experienced during care and %26.2 of the nurses due to the lack of shills and experience orienting to geriatric patients.As regards solving of the difficulties the nurses face in geriatric patient care, it was determined that %17.7 of the nurses stated that the number of health of staff should be increased and that %16 of stated that working conditions should be regulated and that %14.5 of the nurses stated that the training about geriatry nursing should be increased.Score average of Kogan Attitudes Toward Old People Scale was found as 98.83±11.19.