Tiyamin ve piridoksin etkin maddelerinin farmasötik preparatlarda HPLC yöntemi ile analizi
Quantification of pyridoxine and thiamine in pharmaceutical preparations by HPLC method
- Tez No: 272660
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
B1 (tiyamin) ve B6 (piridoksin) birçok biyokimyasal reaksiyonda kilit rol oynayan ve sağlıklı yaşamın vazgeçilmez elemanlarından olan B grubu vitaminlerindendir. Sağlık açısından önemli bir yere sahip olan her iki vitaminin farklı ortamlarda analizleri ile takip edilmesi gerekmektedir. Bu sebeple çalışmada piridoksin (B6) ve tiyaminin (B1) vitaminlerinin farmasötik preparatlarda miktar analizi için literatürdeki yöntemlere alternatif yeni bir HPLC yöntemi geliştirilip ve yöntem geçerlilik testlerinin yapılması amaçlanmıştır.Yüksek Performans Sıvı Kromatografisi (HPLC) çalışmasında, metanol:Su (9:91, v:v; pH:3,5) mobil faz, C18 kolon, 1 ml/dak akış hızı, 10 µL enjeksiyon hacmi, UV dedektör ve 274 nm dalga boyu çalışma parametreleri kullanıldı. Yöntem şartları optimize edildikten sonra geçerlilik testleri (validasyon) yapıldı. Güniçi ve günler arası yapılan çalışmalar ile yöntemin doğruluğu bağıl hatayla, kesinlik bağıl standart sapma (BSS) ile verildi. Bağıl hata ve Bağıl Standart Sapma % 8 den daha küçük olarak tespit edildi. Ayrıca yöntemin teşhis limiti (LOD) 0,5 µg/mL ve miktar tayin limiti ise 1 µg/mL olarak ve farmasötik preparattan analitik geri kazanım değeri de % 85 ile % 102 aralığında belirlendi. Geliştirilip valide edilen yöntem 250 mg Pridoksin + 250 mg Tiyamin içeren Benol tablete başarıyla uygulandı.Anahtar Kelimeler : Piridoksin, Tiyamin, HPLC, Yöntem geçerlilik Testi
Özet (Çeviri)
Thiamine and pyridoxine which are also called vitamin B1 and B6, play very crucial role in biochemical reactions in human body. In this study, we are going to determine the amounts of these two molecules in pharmaceutical preparations.According to the the results of the analysis that were done by HPLC method: The Limit of Detection (LOD) value is 0,5 µg/mL and Limit of Quantifiqation value is 1 µg/mL for both Pyridoxine and Thiamine molecules. All of the analysis were done in 274 nm wavelength. Reletavie Standard Deviation (RSD) is also calculated and with respect to the results RSD values are lower than 8 percentages. The results were about %7,93 and lower.Water - Methanol (91:9) mixture at pH 3.5 was used as mobil phase. Stock solutions are prepeared in 0,1 M HCl and then dilution process were done by deiyonized water. The flow rate of the method is 1 mL/min. And analytical recovery values are in between %93- %102Key Words : Pyridoxine, Thiamine, HPLC, Uv-Visible Spectrophotometry, Analytical Recovery.