Poli(taurin) modifiye elektrotta B vitaminlerinin elektrokimyasal davranışları ve yanyana tayini
Electrochemical behavior of B vitamins at the poly(taurine) modified electrode and simultaneous determinations
- Tez No: 549622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, camımsı karbon elektrot veya çok duvarlı karbon nanotüp üzerine elektrokimyasal yolla poli(taurin) ve metal nanoparçacıklar modifiye edildi. Modifiye edilen bu yüzeylerde B vitaminleri (folik asit (B9), tiyamin (B1), riboflavin (B2), piridoksin (B6) ve siyonokobalamin (B12)) tekli veya yan yana elektrokimyasal davranışları incelendi. B vitaminlerinin elektrokimyasal davranışları döngüsel voltammetri (CV), diferansiyel puls voltammetri(DPV) ve kare dalga voltammetri (SWV) teknikleri kullanılarak 0,1 M Britton-Robinson (BR) tamponunda pH 2-12 aralığında çalışıldı. B vitaminlerinin tekli ve yan yana tayini için çeşitli parametreler, tampon çözelti pH (2-12), taurin derişimi, taurin döngü sayısı, Au3+ derişimi, Au3+ döngü sayısı, Pt4+ derişimi, Pt4+ döngü sayısı, vb. optimize edilerek en uygun koşullar belirlendi. Poli(Taurin), karbon nanotüp ve metal nanoparçacık modifiye elektrot yüzeylerinde B vitaminlerin pik potansiyeli ve pik akımları yalın GC elektrota göre karşılaştırıldı. Ayrıca modifiye elektrot yüzeyleri Atomik kuvvet mikroskop (AFM) ve Taramalı elektron mikroskop (SEM) ile karakterize edildi. Çeşitli modifiye yüzeylerde yan yana B1-B6, B2-B9, B2-B6 ve B9-B2-B6 vitaminleri başarıyla tayin edildi. Oluşturulan modifiye elektrotta B vitaminlerinin yan yana tayinlerini test etmek amacıyla çeşitli enerji içecekleri örnekleri kare dalga voltammetri ile analizlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, electrochemically metal nanoparticle and poly (taurine) on multi-walled carbon nanotube or the glassy carbon electrode were modified. Single or simultaneous determination of B vitamins (folic acid (B9), thiamine (B1), riboflavin (B2), pyridoxine (B6) and cyanocobalamin (B12) were investigated at the modified elektrodes. The electrochemical behaviors of B vitamins were studied in the range of pH 2-12 in 0,1 M Britton-Robinson (BR) buffer using cyclic voltammetry (CV), differential pulse voltammetry (DPV), and stasis voltammetry (SWV) techniques. Various parameters for single and simultaneous determination of B vitamins were determined by optimizing buffer solution pH (2-12), taurine concentration, taurine number of cycles, Au3+ concentration, Au3+ cycle number, Pt4+ concentration, Pt4+ cycle number, etc. The peak current and peak potentials of B vitamins at the Poly (Taurine), carbon nanotubes, and metal nanoparticle modified electrode surfaces were compared with bare GC electrodes. Also modified electrode surfaces were characterized by Atomic force microscope (AFM) and Scanning electron microscope (SEM). Simultaneus determination of vitamins B1-B6, B2-B9, B2-B6 and B9-B2-B6 were applied successfully on several modified surfaces. In order to test the simultaneous determination of B vitamins in this modified electrode, samples of various energy drinks were analyzed with square wave voltammetry.