2008-2009 yılları arasında başvuran rotavirüs ishalli olgularımızın retrospektif analizi
Retrospective analysis of patients admitted between 2008-2009 rotavirus diarrhea
- Tez No: 272685
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALP ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
AMAÇ: Günümüzde, akut gastroenterit etkenleri arasında virüsler ilk sırada yeralmaktadır. Rotavirüs, akut viral gastroenteritlerin en sık etkenidir. Çalışmamızda çocuklukçağı akut gastroenteritinde önemli yer tutan Rotavirüs enfeksiyonunun klinik analizininirdelenmesi amaçlanmıştır.GEREÇ VE YÖNTEMLER: Ocak 2008- Ocak 2009 yılları arasında hastanemize akutishalle başvuran 0-18 yaş arası çocuklar dahil edildi. Çalışma retrospektif ve tek merkezli olup,hastaların isim-soyad, doğum tarihi, başvuru tarihi, lökosit, hemoglobin, C- reaktif proteindeğerleri, gayta mikroskopi, rotavirüs ve adenovirüs antijen sonuçları için dosyalar tarandı vehasta için dosya oluşturuldu. İstatistikler SPSS 16.0 paket programı kullanılarak yapıldı.BULGULAR: Çalışmaya 288 hasta alındı. Çocukların 88'inde rotavirüs pozitifbulundu. Ilıman iklime sahip olan İstanbul'da başvuru en fazla Ocak, Şubat ve Mart aylarındagörüldü. Rotavirüs pozitif hastaların ortalama yaşı 37 ay idi. Rotavirüs pozitif bulunanhastaların % 46.5'i iki yaşından küçüktü.SONUÇ: Rotavirüs ishalleri iki yaşından küçük çocuklarda, özellikle kış ve ilkbaharmevsimlerinde önemli ishal sebebidir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Nowadays, factors of acute gastroenteritis are among the viruses in thefirst place. Rotavirus, the most common cause of acute viral gastroenteritis. Rotavirus infectionis an important place in our study of childhood acute gastroenteritis was to evaluate the clinicalanalysisMETHODS: January 2008 - January 2009 for children aged 0-18 years admitted to thehospital with acute diarrhea were included. The study was retrospective and single center, thepatients name-surname, date of birth, date of application, hemoglobin, C-reactive protein, stoolmicroscopy, and patients were screened for rotavirus and adenovirus antigen results for the filewas created. Statistics were performed using the SPSS 16.0 package program.RESULTS: 288 patients were included in the study. Rotavirus was positive in 88children. Temperate climate with reference to the maximum of Istanbul in January, Februaryand March were seen. Rotavirus-positive patients' mean age was 37 months. Rotavirus-positivepatients with 46.5% of the younger of two years.CONCLUSIONS: Rotavirus diarrhea in children under two years of age, cause of diarrhea,especially in winter and spring seasons.KEY WORDS: Child, gastroenteritis, rotavirus9