Annelerin çocuklarında ateş ile ilgili bilgi düzeyleri tutum ve davranışları
The knowledge and behaviour of mothers about their children's fever
  1. Tez No: 272684
  2. Yazar: YUSUF İSKENDER COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALP ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Ateş çocukluk çağı hastalıklarının çok sık rastlanan belirtilerinden biridir.Yüksek ateş çoğu zaman vücudun hastalığa verdiği savunma yanıtını gösterir vebu durumda çoğunlukla tıbbi tedavi gerekmeyebilir. Hatta çok yüksek olmayanateşin yararlı etkilerini destekleyen güçlü kanıtlar vardır Ancak, klinik pratiktebu yaklaşımın aksine, ateşin her hasta için zararlı olduğunu yansıtan tedavilersık uygulanır. Ateş seviyesinin acilen düşürülmesi yapılan yanlışlardan biridir.Buna rağmen ateşli çocuğun ailesi ateş konusunda telaşlanır ve ateşe hekimlerdendaha fazla ilgi gösterme eğilimindedir. Ailelerin ateşle ilgili yanlış fikirleri çoğuzaman çocukların ateşine gereksiz şekilde agresif olarak tedavi etmelerine yolaçar .Gözlemsel ,tanımlayıcı nitelikteki bu çalışmada İstanbul BilimÜniversitesi Tıp fakültesi Avrupa Florance Nigtingale Hastanesi Çocuk Sağlığı veHastalıkları polikliniğine 1 ocak 2010 ? 31 aralık 2010 tarihleri arasında başvuranhastaların annelerinin ateşli çocuklara yaklaşımlarını , bilgi düzeylerini , ateşdüşürmede kullandıkları yöntemleri araştırmak amacıyla yapılmıştır.Annelerin büyük çoğunluğunun ateş sınırını 38 ? 38, 9 C(% 46,2) bildiğinive ateşli çocuğunda ilk ne yaptığına bakıldığında..(% 41,3) ateş düşürcü verdiğitesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fever is one of the most common signs of childhood diseases. High bodytempature generally shows defending answer of body to illnesses and mostly medicalmanagement may not be applied mostly. Furthermore there are lots of evidence about beneficial effects of fever which is not that much high. But treatments suggested that fever is harmful for all patients are commonly administered in clinical practice contorary to this knowlegde. Sudden drop of body temperature is a often wrong appliance. The parents of a child with fever worry about that and have a tendency to show greater interest than doctors. Their false opinions about fever give way to agressive approach to their child?s fever.In this observational, descriptive study we aimed to search approches to their children with fever , knowledge status and methods for dropping fever of patients? mother who attend İstanbul Bilim University, Avrupa Florence Nightingale Hospital Pediatry Clinic.