Non-erozif reflü hastalığı tanısında yüksek reolüsyonlu endoskopi ve FICE ( Fujinon Intelligent Chromo Endoscopy)
High resolution endoscopy and FICE ( Fujinon Intelligent Chromo Endoscopy) in the diagnosis of non-erosive reflux disease
  1. Tez No: 272712
  2. Yazar: ALEV SELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN HÜLAGÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışma Biçimi: Vaka kontrol çalışmasıAmaç: NERH'nda magnifiye endoskopi ve FICE ile görülen mukozal değişikliklerin hasta ve kontrol grupları arasındaki farkını ve bu değişikliklerin semptomlar, pH ölçümleri ve histoloji ile ilişkisini araştırmayı amaçladık.Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza demografik özellikleri benzer olan, konvansiyonel endoskopi ile özofajit saptanmamış 29 reflü semptomu olan ve 15 kontrol hastası alındı. Hasta grubunun semptom anketleri ve 24 saatlik pH ölçümleri değerlendirildi. Tüm hastalar magnifiye endoskopi ve FICE ile daha önceden belirlenen mukozal değişiklik parametreleri açısından değerlendirildi. Mukozal kırılma görülen alanlardan, skuamokolumnar bileşkeden ve özofagustan biyopsiler alınıp histolojik değerlendirme yapıldı.Bulgular: Endoskopik görüntüler değerlendirildiğinde hasta grubunda görülen üçgen şekilli viliform mukozal girinti veya horitontal mukozal kırılma veya apikal mukozal kırılma ve pallisad damarlanma artışı birlikteliği parametreleri kontrol grubunda görülmedi ve pH ölçümleri ile ilişkili saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Study Design: Case control studyAim: We aimed to evaluate the difference between patients and controls for mucosal changes and also to corralate these changes with symptoms, pH monitorisation results and histology, with magnified endoscopy and FICE in NERD.Material and Methods: 29 patients with reflux symptoms and 15 controls those have smiliar demografic characteristics with no esophagitis on conventional endoscopy are included in our study. Symptom quetionare and 24 hour pH monitorisation results of patient group were evaluated. All patient were evaluated with magnified endoscopy and FICE for mucosal changes which were defined previously. Biopsies were taken from areas with mucosal breaks, squamocolumnar junction and esophagus.Results: After endoscopic changes were evaluated, triangular shaped indentation of viliform mucosa or horizontal mucosal breaks or apical mucosal breaks together with increased visibility of pallisade vessels parameters, that were seen in patient group, were not seen in control group and correlarion with pH monitorisation results was not observed.