Korakoid bloğun ultrasonografik değerlendirilmesi
Ultrasound evaluation of coracoid block
- Tez No: 272711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ GÜRKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Korakoid blok uygulaması ile brakial pleksusa ulaşabilmek için yapılan çalışmalarda değişik iğne giriş yerleri ve yönleri bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, Wilson ve ark. tarafından tarif edilen korakoid yaklaşımdaki iğne giriş noktasından brakial pleksusa ulaşmak için gerekli açıyı ultrason (US) yardımı ile bulmaktı.Çalışmaya etik kurul onayı alındıktan sonra, bilgilendirilmiş onam formu alınmış, VKİ normal sınırlarda 20?si erkek, 20?si kadın, toplam 40 gönüllü, dâhil edildi. Gönüllüler supin pozisyonda iken, korakoid çıkıntının genişliği ve ciltten derinliği ölçüldü. Korakoid çıkıntının lateral kenarının 2 cm mediali ve 2 cm kaudalindeki nokta cilt üzerinde işaretlendi ve K noktası olarak tanımlandı. US probu, orta noktası bu noktanın üzerine gelecek şekilde sagital düzlemde yerleştirildi. Ekranda oluşan görüntü üzerinden, US vasıtası ile aksiller arterin saat 12 ve 8 noktalarından K noktası arasındaki uzaklıkları ve aksiller arterin cilt yüzeyinden derinliği ölçüldü. K noktasından yer düzlemine dik bir doğru çizildi. Bu dikmenin K noktasından arteriyel yapının saat 8 ve 12 yönlerine çizilen doğrular ile yaptığı açılar tespit edilerek kaydedildi.Korakoid çıkıntının genişliğini 1,52 ± 0,34 cm, ciltten derinliğini 1,15 ± 0,30 cm olarak bulduk. K noktasının, aksiller arterin saat 8 noktasına uzaklığını 3,32 ± 0,67 cm, saat 12 noktasına uzaklığını 2,82 ± 0,63 cm olarak ölçtük. Aksiller arterin ciltten derinliğini 2,67 ± 0,62 cm, olarak bulduk. K noktasından çekilen dikmenin aynı noktadan aksiller arterin saat 8 ve 12 yönlerine çizilen doğrular ile yaptığı açılar sırasıyla 9,95º ± 6,97º ve 18,09º ± 9,31º olarak ölçüldü.Korakoid yaklaşımdaki iğne giriş yerinden brakial pleksusun orta noktası olan aksiller arterin saat 8 noktasına ulaşmak için gereken açının vertikal ile 9,95º ± 6,97º olduğunu tespit ettik. Elde ettiğimiz verilerin klinik araştırmalarla sınanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to reach the brachial plexus during the coracoid block performances, different needle entry sites and directions have been reported. The purpose of this study was to find the necessary angle with the aid of ultrasound (US) to reach brachial plexus from the needle entry point of the coracoid approach described by Wilson et al.After obtaining ethical committee approval, informed consent was obtained from 20 men and 20 women with normal BMI ranges, a total of 40 volunteers, were involved. Volunteers were in supine position, coracoid process? width and also depth from the skin surface were measured. From the coracoid process? lateral edge, a point 2 cm medial and 2 cm caudal were marked on the skin, and defined as K point. US probe was placed in the sagital plane by positioning the mid-point of probe on this point. In the image created on the screen, distance between K point and axillary artery?s 12 o?clock and 8 o?clock points, with reference to a clock face, and axillary artery depth from the skin surface were measured via the US. A line was drawn perpendicular to ground plane from K point. The angles between this perpendicular and the lines drawn from K point through axillary artery?s 8 and 12 o?clock directions were determined and recorded.We found that the coracoids process? length is 1,52 ± 0,34 cm, and depth is 1,15 ± 0,30 cm. The distance between K point and 8 o?clock of the axillary artery is 3,32 ± 0,67 cm, 12 o?clock of the axillary artery is 2,82 ± 0,63 cm. We found the axillary artery?s depth from skin is 2,67 ± 0,62 cm. The angles of lines drawn from 8 and 12 o?clock of the axillary artery through the vertical line drawn from K point were measured as 9,95º ± 6,97º and 18,09º ± 9,31º in the given order.From the needle entry site during coracoid approach, the angle needed to reach 8 o?clock of axillary artery, which is the central point of brachial plexus, was found to be 9,95º ± 6,97º degrees to vertical plane. Our findings should be confirmed by clinical studies.