Ratlarda oluşturulan akut mezenterik iskemi modelinde iskemi modifiye albuminin tanısal değeri
The diagnostic value of ischemia modified albumin on rat in which acute mesenteric ischemia was occured.
- Tez No: 272735
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
GİRİŞAkut mezenterik iskemi (AMİ) akut karına yol açan, prognozu oldukça kötü bir patolojidir. Prognozun düşük olması sadece tanının geç konmasına bağlı olmayıp, hastaların bir çoğunun sistemik ek hastalıklarının bulunması ve barsak iskemisinin lokal ve sistemik etkilerinin mortalite oranlarını artırmasından kaynaklanmaktadır. Erken teşhisi sağlamak ve mortaliteyi azaltmak için özellikle laboratuar ve radyolojik çalışmalar yoğun bir şekilde sürmektedir.AMAÇBu çalışmanın amacı; deneysel akut mezenterik iskemi modelinde plazma iskemi modifiye albuminin erken tanıdaki değerinin araştırılmasıdır.GEREÇ VE YÖNTEMKontrol, Sham, 2 saat ve 6 saat iskemi grupları olmak üzere 4 grup 8'er Wistar albino cinsi sıçanlar üzerinde yapılan çalışmada, arteriyel oklüzyon ile mezenter iskemi gerçekleştirildi. Gruplardan 2 cc kan alındı ve santrifüj edilerek serum elde edildi. İMA'nın serum değerini ölçmek için Bar-ol ve arkadaşlarının tarif ettiği; kan örneklerinde albumine, azalmış kobalt bağlanmasını tespit eden hızlı kalorimetrik bir test kullanıldı. Histopatolojik değerlendirme için ratların ince barsak numuneleri alındı ve ardından rat sakriye edilerek deney sonlandırıldı.BULGULARPatolojik değerlendirmede, iskemi süresi ile bağırsak duvar hasarının paralel seyrettiği ortaya kondu. Gruplar arasındaki farklılıklar incelendiğinde kontrol ve sham grubu dışında, diğer grupların patolojik değerlendirme skoru ortalamaları birbirlerinden istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Kontrol, Sham, 2 saatlik iskemi ve 6 saatlik iskemi grupları arasında İMA değerleri açısından anlamlı fark yoktu. Serum İMA değerleri incelendiğinde ortalama IMA ± SS; kontrol grubunda: 0,546 ± 0,07133 ABSU, Sham grubunda: 0,615 ± 0,08690 ABSU, 2 saatlik iskemi grubunda: 0,604 ± 0,06676 ABSU, 6 saatlik iskemi grubunda: 0,641 ± 0,1193 ABSU bulundu (p=0,153).SONUÇAMI `nin erken tanısında serum IMA değerinin ölçümü yararlı bulunmamıştır. IMA'yı etkileyen iskemik ve non iskemik durumları araştıran, IMA'nın akut mesenterik iskeminin erken tanısında yararlı olup olmadığını anlamamızı sağlayacak daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective:Acute mesenteric ischemia (AMI) led to acute abdomen, prognosis is very bad. Low prognosis is not correlated only to be diagnosed late. Many patients have systemic disease and intestinal ischemia included local and systemic effect is due to the increased mortality rates.To provide early diagnosis and to reduce mortality, especially in an intensive laboratory and radiological work is ongoing.Serum IMA values were not useful for early diagnosis of AMI. Further studies are needed.