Deneysel mezenter iskemi modelinde YKL-40 düzeyinin yeri
The place of YKL-40 level in experimental mesenteric ischemia model
  1. Tez No: 716486
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ AKBULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AYKUT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Akut mezenter iskeminin (AMİ) erken tanısı için deneysel model üzerinde YKL-40 düzeyinin tanısal değerini araştırmak ve IL-6, IL-10 ve laktat gibi biyobelirteçlerle karşılaştırmaktır. Materyal ve Metod: Randomize kontrollü çalışma olarak planlanan deneysel modelimizde 48 adet dişi Wistar Albino cinsi rat kullanıldı. Ratlar kendi içinde 3'erli gruplara ayrılmak üzere sham ve mezenter iskemi grubuna ayrıldı. Tüm gruplara genel anestezi altında laparotomi yapıldı. Sham grubuna laparotomi harici başka bir girişimsel işlem yapılmazken 1, 3, ve 6. saatlerde (grup 1, 3, 5) kan ve doku örnekleri alındı. Mezenter iskemi grubuna ise laparotomiyi takiben SMA bağlanarak mezenter iskemi modeli oluşturuldu. Mezenter iskemi grubundan SMA bağlanmasını takiben 1, 3 ve 6. saatlerde (grup 2, 4, 6) kan ve doku örnekleri alındı. Tüm gruplardan YKL-40, IL6, IL-10, laktat düzeyi ölçülerek karşılaştırma yapıldı. Terminal ileum dokusundan alınan örneklerde iskemik hasar derecesi belirlenip histopatolojik hasar skorlamasına göre gerekli karşılaştırmalar yapıldı. Sonuçlar: Histopatolojik olarak karşılaştırmada iskemik hasar henüz 1. saatte mezenter iskemi grubunda anlamlı olarak bulundu. YKL-40 düzeyleri grup 1 ve 2 arasında yapılan karşılaştırmada anlamlı bulunmazken (p>0.05), IL-6 düzeyi grup 2'de diğer gruba kıyasla istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu(p=0.010). Thds açısından yapılan karşılaştırmada zaman dilimlerine göre sham ve mezenter iskemi gruplarında benzer saatlerde ki gruplar arasında (grup 1&2, grup 3&4 ve grup 5&6) iskemik hasar mezenter iskemi gruplarında daha belirgindi.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the diagnostic value of YKL-40 level on an experimental model for early diagnosis of acute mesenteric ischemia (AMI) and compare it with biomarkers such as IL-6, IL-10 and lactate. Material and Method: In our experimental model, which was planned as a randomized controlled study, 48 female Wistar Albino rats were used. Rats were divided into sham and mesenteric ischemia groups to be divided into groups of three. All groups underwent laparotomy under general anesthesia. While no other interventional procedure other than laparotomy was performed in the sham group, blood and tissue samples were taken at 1, 3, and 6 hours (groups 1, 3, 5). In the mesenteric ischemia group, a mesenteric ischemia model was created by connecting SMA following laparotomy. Blood and tissue samples were taken from the mesenteric ischemia group at 1, 3, and 6 hours after SMA ligation (groups 2, 4, 6). Comparisons were made by measuring YKL-40, IL6, IL-10, lactate levels from all groups. The degree of ischemic damage was determined in samples taken from terminal ileum tissue, and necessary comparisons were made according to histopathological damage scoring. Results: In the histopathological comparison, ischemic damage was found to be significant in the mesenteric ischemia group at the first hour. While YKL-40 levels were not found significant in the comparison between group 1 and 2 (p>0.05), IL-6 level was found to be statistically higher in group 2 compared to the other group (p=0.010). In the comparison made in terms of Thds, ischemic damage was more pronounced in the mesenteric ischemia groups between the groups at similar times in the sham and mesenteric ischemia groups (group 1&2, group 3&4 and group 5&6) according to time periods.