Varikoselde rezistif indeks ile oksidatif stres faktörleri arasındaki ilişki
The relationship between oxidative stress factors and resistive index in varicocele
  1. Tez No: 272740
  2. Yazar: MİRAÇ TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. SITKI ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Varikoselde testis histolojisi ve fonksiyonu üzerine olumsuz etkileri olan oksidatif stres faktörlerinin, ultrasonografik olarak ölçülen rezistif indeks değerleri ile ilişkisinin olup olmadığını araştırmak.Birey ve Yöntem: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji polikliniğine Nisan-Haziran 2010 tarihleri arasında başvuran 52 varikoselli olgu ile kontrol grubunu oluşturmak üzere sağlıklı gönüllülerden 98 kişi çalışmaya dahil edildi. Varikoselli olgulardan 18'i çalışma dışı bırakıldı. Varikoselli 34 olgunun alınan periferik kan örnekleri grup 2'yi, alınan spermatik kan örnekleri grup 3'ü oluşturuldu. Kontrol grubunda çalışma kriterlerine uyan 29 olgu grup 1'i oluşturdu. Tüm olgulardan 3 cc antekubital venöz kan örneği alındı ve hepsine skrotal Doppler ultrasonografi yapılıp varsa variköz yapılar tespit edilenlerde Rİ bakıldı. Varikoselli olgulara varikoselektomi operasyonu esnasında variköz venlerden 3 cc venöz kan örneği alındı.Bulgular: MDA, NO, GSH seviyeleri ile SOD aktivitesini tüm gruplar arasında anlamlı korelasyonu izlendi (p0,005).
Özet (Çeviri)
Aim: To analyze the relationship between oxidative stress factors and ultrasonographically measured resistive index (RI) values.Subject and Procedure: A total of 150 subjects who were admitted to Kocaeli University Faculty of Medicine Hospital, urology outpatient clinic between April-June 2010 were included in this study. Of these subjects, 52 with varicocele were categorized as study population and 98 were healthy controls. Eighteen varicocele cases were excluded from the study. Peripheric and spermatic blood samples of 34 varicocele cases were classified as group 2 and group 3, respectively. Group 1 included 29 control cases with eligibility criteria. 3 cc of antecubical venous blood sample was drawn from each subject and all of them underwent scrotal doppler ultrasonography. RI of spermatic artery (SA) and intratesticular segmental artery (ISA)was measured in subjects with varicocele. Three cc venous blood was drawn from the varicous veins of varicocele patients during varicocelectomy.Results: We found a statistically significant difference between all groups in terms of MDA, NO, GSH and SOD activity (p0.05).