Uzun GnRH agonist ve antagonist protokolü uygulanan yardımcı üreme tekniği sikluslarında serum ve folikül sıvı sitokin konsantrasyonlarının karşılaştırılması
Gonadotropin releasing hormon agonists versus antagonists for controlled ovarien hyperstimulatipon in assisted reproductive cycles and comparing serum and follicule fluid levels of cytokines between the two groups.
- Tez No: 272802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERBİL DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Birçok fonksiyona sahip sitokinler, vücuttaki her fizyolojik olayda mevcuttur. Sitokinlerin; folikül gelişimi, ovülasyon, fertilizasyon ve embriyo gelişimi gibi üreme sistemindeki olaylarda çok önemli olduğu fark edilmiştir. Biz de bu çalışma ile ilk kez uzun etkili GnRH agonist ve GnRH antagonist protokolü uygulanan kontrollü over stimülasyonu altındaki kadınlarda; altı sitokin (IFN-?, IL-4, IL2, IL6, IL5, TNF-?) seviyesini serum ve foliküler sıvısında karşılaştırmayı amaçlamaktayız.Dizayn: Prospektif Randomize çalışmaKurum: Üçüncü basamak tıp merkeziMetot: Otuz iki tanesi uzun GnRh agonisti 34 tanesi GnRh antagonisti ile kontrollü over stimülasyonu uygulanan toplam 66 hastadan serum, folikül sıvısı ve oosit değerlendirildi. Ayrıca gonadotropin tedavisine başlamadan önce (pre - ovarian stimülasyon öncesi) ve oosit toplama (OPU) günü alınan serum örneklerinde sitokin düzeyleri ölçüldü. Uzun GnRh agonist ve antagonist grublar arasında serum ve folikül sıvısı sitokin düzeyleri karşılaştırıldı.Bulgular: Bazal serum (pre-ovarian stimülasyon öncesi) sitokin düzeyleri uzun Agonist ve Antagonist gruplar arasında karşılaştırıldığında iki grup arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE : Cytokines which have many functions, play a role in all physiologic events. It has been recognized that cytokines have many important functions in reproductive system such as ovulation, fertilization, and embryo devleopment. The aim of this study, for the first time in literature to compare the six cytokine levels ( IFN-?, IL-4,IL-2,IL-6, IL-5, TNF-?) in serum and follicule fluid in women treated with gonadotropin-releasing hormone agonists versus antagonists for controlled ovarian hyperstimulation.DESİGN: Prospective Randomized StudySETTİNG: Tertiary care medical centerMETHOD: A total of 66 patients were included in the study. Between these patients; 32 women underwent long gonadotropin releasing hormone agonist protocol and 34 women underwent gonadotropin releasing hormone antagonist protocol for controlled ovarian hyperstimulation. Serum, follicul fluid and oocytes were evaluated for these patients. In addition, before starting the gonadotropin treatment (pre-ovarian hyperstimulation) and on the day of the oocyte retrieval (OPU) serum were taken for cytokines levels. Serum and follicul fluid cytokine levels were compared between gonadotropin-releasing hormone agonists versus antagonists.RESULTS: Basal cytokine serum levels (pre-ovarian hyperstimulation) showed no difference between gonadotropin-releasing hormone agonist group and gonadotropin antagonist group.