Dokuz Eylül Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda venöz tromboemboli olgularının klinik nitelik, risk faktörleri ve genetik mutasyon açısından retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of venous thromboembolism cases regarding clinical characteristics, risk factors and genetic mutation at Dokuz Eylul University Cardiovascular Surgery Department
- Tez No: 272801
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZTEKİN OTO
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Venöz tromboemboli (VTE), tüm dünyada morbidite ve mortalite'nin en önemli nedenidir ve tüm toplumlarda ciddi iş gücü kaybına ve kaynak tüketimine sebep olmaktadır. VTE'nin tekrarlaması üzerine etkin faktörlerin araştırıldığı birçok çalışma mevcuttur. Genetik mutasyon varlığının ise VTE atağının tekrarlaması üzerine etkisi konusunda fikir ayrılıkları bulunmaktadır. Bu etkinlik konusundaki farklı görüşler, genetik mutasyon taramasının zamanlaması ve genetik mutasyonu olan olgularda antikoagülan tedavi süresi konusunda fikir ayrılıklarına sebep olmaktadır.VTE olgularında demografik ve klinik niteliklerin, risk faktörlerinin, eşlik eden genetik mutasyon varlığının, genetik mutasyon tipinin ve birlikteliğinin ortaya çıkarılması ile birlikte bütün bu niteliklerin, tekrarlayan VTE üzerine etkisinin araştırılması, bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır.2008-2009 yılları arasında, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalında tanı alan, tedavi gören ve takibi devam eden VTE olgularında genetik mutasyon analizi yapılmış toplam 109 olgu, çalışma grubunu oluşturmaktadır. Çalışma, geriye dönük ve kesitsel olarak yapılmıştır. Hastane arşivinden geriye dönük olarak genetik mutasyon taraması yapılmış olgular çıkarılmış ve önceden hazırlanan veri kayıt formu, belirlenen veriler ışığında doldurulmuştur.Toplam 109 olgudan oluşan çalışma grubunun yaş ortalaması, 42,6±14 (17-65) yaş olarak hesaplanmıştır. 33 (%30,3) olguda birincil VTE (bVTE) saptanmıştır. Elli dokuz (%54,1) olgu erkek, 50 (%45,9) olgu kadındır. İlk VTE atağını olguların 29'u (%26,6) hastane içinde geçirirken 80'i (%73,4) hastane dışında geçirmiştir. En yüksek oranda saptanan ilk iki risk faktörü, genetik mutasyon varlığı (%90,8) ve VTE öyküsüdür (%42,2). Genetik mutasyon varlığı hem hastane içinde (%96,6) hem de hastane dışında (%88,8) en sık saptanan risk faktörüdür. Taranan genetik mutasyon testlerinden FVL 36 (%33), PT G20210A 16 (%14,7), MTHFR C677T 65 (%59,6), MTHFR A1298C 47 (%43,1) olguda saptanmıştır. Birincil VTE'si olan olguların %93,9'unda genetik mutasyon saptanırken bVTE'si olmayan olguların %89,5'inde genetik mutasyon saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Venous thromboembolism (VTE) is the leading cause of considerable morbidity and mortality worldwide. It also results in loss of employment-power and consumption with large economic burden. There are many papers in the literature regarding the effective factors for recurrence of VTE. The existence of genetic mutation as a subject of influencing factor on recurrence is under debate. Furthermore, these different point of views cause different opinions about the timing of genetic mutation analysis and the anticoagulant treatment duration in cases with genetic mutation.The aim of this study is to reveal the demographic and clinical characteristics, risk factors, associated genetic mutations with type and inter-cooperations in VTE cases along with the effect of these features on recurrence of VTE.Between 2008 and 2009, 109 case diagnosed, treated or followed up and have already been evaluated for genetic mutation at Dokuz Eylül University, Faculty of Medicine, Cardiovascular Surgery department constitudes the study group. The study was performed retrospectively and cross-sectionally. Cases, already evaluated for genetic mutation were selected retrospectively from hospital archive and the forms filled up in the direction of designated datas.The mean age of study group was 42,6±14 (17-65) years. 33 case (30,3%) had primary VTE (pVTE). While 59 case (54,1%) were male, 50 (45,9) were female. While the first episode of VTE occured in hospital in 29 cases (26,6%), 80 case (73,4%) complained outside of hospital. The most common two risk factors were found to be genetic mutation (90,8%) and history of VTE (42,2%). The existence of genetic mutation was also found to be the most common risk factor among both in-hospital (96,6%) and outside of hospital (88,8%). Factor V Leiden (FVL) was found in 36 (33%), Prothrombin G20210A in 16 (14,7%), Methylenetetrahydrofolate reductase (MTHFR) C677T in 65 (59,6%) and MTHFR A1298C in 47 (43,1%) cases. While genetic mutation was present in 93,9% of cases with primary VTE, it was found in 89,5% of cases whose VTE was not primary.