İntrameduller çivileme yöntemi ile opere edilen tibia cisim kırıklı hastaların takibinde kullanılan radyografik kaynama skorlama sisteminin güvenilirliğinin hasta kliniği ile doğrulanması
The confirmation of radiographic union score system which is using for tibia fractures with intramedullary nailing, with patients clinical conditions
- Tez No: 272811
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ALICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmanın amacı, 2010 yılında hipotezi ortaya atılan `Tibia Kırıklarında Radyolojik Kaynama Skorlama Sistemi' nin ( RUST) klinik olarak doğrulanmasıdır.Bu amaçla Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji AD'da 2005- 2010 yılları arasında, tibia cisim kırığı sonrası intrameduller çivileme yapılmış hastalar çalışmaya alındı. Toplam olarak 41 hasta belirlendi. Bu hastalar kontrollere çağrılarak muayeneleri yapıldı ve Karlstrom- Olerud fiziksel fonksiyon tablosuna göre değerlendirildi. Hastalara yapılan anket sonuçlarına göre VAS istirahat, VAS aktivite, SF-36 fiziksel fonksiyon ve SF-36 ağrı skorları elde edildi. Son olarak hastaların radyografileri değerlendirildi ve RUST skorlama sistemine göre puanlaması yapıldı. Elde edilen veriler birbirleriyle karşılaştırıldı.Sonuç olarak Radyolojik Kaynama Skorlama Sistemi, hastaların fiziksel fonksiyon ve ağrı skorlarıyla karşılaştırıldığında p değeri açısından anlamlı bulundu. Daha doğru bir anlatımla, hastalarda fiziksel olarak kaynama bulgularının iyi olduğu durumlarda RUST skoru da genel olarak yüksek puan aralıklarında bulundu. Ayrıca diğer parametrelerin birbirleriyle olan karşılaştırmaları da anlamlı bulundu.Bu bilgiler ışığında, Radyolojik Kaynama Skorlama Sistemi'nin daha geniş araştırmalar yapılması dahilinde, gelecekte kullanılabilir olduğu, en azından yeni oluşturulabilecek sınıflama sistemleri için kaynak olarak kullanıbileceği görüşü hakim olmuştur.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is the confirmation of ?Radiologic Union Score System for Tibial Fractures? with a clinical study.For this purpose, the patients who are had an intramedullary nailing operation after tibial fractures, at The Orthopaedics and Traumatology Department of Dokuz Eylül University Medicine Faculty in between 2005 -2010 years, determined and added to this study. In total 41 patients were determined. These patients called to the hospital and examined from us. After examination, each patient took a Karlstrom-Olerud physical function value. And after answering questionnaire, each patient took a VAS resting value, a VAS activating value, a SF-36 pyhsical function value and a SF-36 pain value. At last we assessed all radiologic x-rays and gave a RUST score for each x-rays. All these scores compared with one another.As a result, after comparing with other parameters, the Radiologic Union Score System found significant in terms of p value. In other words, when the pysical conditions and pain scores were good for union, the RUST score also was good. Besides after comparing all of other parameters, all results were significant.Therefore we think that, the Radiographic Union Score System will can use for classification of radiologic union for fractures or this system will can be a source for new classifications in the future. But other wide studies have to do, to accept this system as a classification for fractures.