İntramedüller çivileme yöntemi ile opere edilen tibia cisim kırıklı hastaların takibinde, diz çevresi kas kuvvetleri, staheli rotasyonel profili ve fonksiyonel sonuçların değerlendirilmesi
Do the loss of thigh muscle strength and tibial malrotation cause anterior KNEE pain after tibia intramedullary nailing?
  1. Tez No: 448771
  2. Yazar: EMRE ANIL ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HAKAN KINIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ön diz ağrısı, tibia intramedüller çivileme cerrahisinden sonra sık görülen fakat henüz etyolojisi tam olarak açıklanamamış bir komplikasyondur. Ağrının, diz çevresi kasları kuvvet kaybından kaynaklandığını bildiren çalışmalar bulunmak ile birlikte tibial malrotasyon ile ilişkisini inceleyen çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamıza, iki hipotez yön vermektedir. 1; transtendinöz yaklaşım ile yapılan tibia intramedüller çivileme cerrahisinden sonra diz çevresi kas kuvvetlerinde azalma olduğu ve postoperatif gelişen ağrı sebebinin bu kas kuvvet kaybının olduğu. 2; tibia intramedüller çivileme cerrahisi sonrasında alt ekstremite rotasyonel profilin etkilendiği. Retrospektif olarak planlanan çalışmamıza transtendinöz cerrahi yaklaşım ile tibia intramedüller çivileme yapılmış ortalama takip süresi 22,5 (±9.739) ay olan) 40 hasta dahil edilmiştir. Tüm hastalara postoperatif fonksiyonel sonuç analizi için Tegner Lysholm diz skorlama anketi uygulanmıştır. Hastalarda bilateral diz ekstansör ve fleksör kas gruplarının isometrik kas kuvvetleri MicroFet 2 (Hoggan Health Industries, Draper, UT) dinamometre ile karşılaştırılmıştır. Buna ek olarak bilateral alt ekstremite Staheli rotasyonel profil açıları (ayak yönelim açısı(AYA), uyluk-ayak açısı(UAA), transmalleöler açı(TMA)) karşılaştırılmıştır. Lysholm diz skoru sonuçları, 28 (%70) hastada çok iyi, 5 (%12,5) hastada iyi ve 7 (%17,5) hastada orta olarak değerlendirildi. On beş((%37,5) hastada postoperatif ağrı komplikasyonu saptandı. Yaralanmış ekstremite - karşı ekstremite quadriceps ortalama kuvvetleri (ort.=201.97(±55.6)N - ort.= 205.4(±50.1) N) arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Fakat yaralanmış ekstremite - karşı ekstremite hamstring ortalama kuvvetleri (ort.= 153.2(±34.6)N - 158.95(±47.5) N) arasında anlamlı fark saptandı(p0.05). Tibia çivileme cerrahisi sonrasında gelişen ön diz ağrısı, multifaktöriyel etyolojiye sahip olmak ile birlikte çalışmamızın sonucunda elde ettiğimiz veriler hamstring kas kuvvet kaybını işaret etmektedir.Bu bilgi ışığında; gelecekte çivileme cerrahisi sonrası rehabilitasyon programlarında hamstring egzersizlerinin daha geniş yer tutacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Background: Anterior knee pain is a common complication after tibia intramedullary nailing surgery, but yet the etiology is not fully revealed. There are studies which report that the pain is caused by loss of thigh muscles strength, however there is no study that research the pain relation with tibial malrotation. Objectives: Our study had two hypotheses. First one;“After tibia intramedullary nailing with transtendinous aproach, thigh muscles strength decrease and this loss of muscle strength causes anterior knee pain”. 2nd;“lower extremity rotational profile is affected after tibia intramedullary nailing.”Study Design & Methods: Our study, was planned retrospectively and included 40 patients, whose tibia intramedullary nailing surgery were done with transtendinous aproach. Mean follow-up time was 22.5 (± 9,739) months. Tegner Lysholm knee scoring scale was applied to evaluate postoperative functional outcomes of all patients. Isometric muscle strengths of bilateral knee extensor and flexor muscle groups were compared with MicroFet 2 hand-held dynamometer (Hoggan Health Industries, Draper, UT). In addition, bilateral lower extremity Staheli rotational profile angles (foot progression angle (FPA), thigh-foot angle (TFA), transmalleoler angle (TMA)) were compared. Results: Lysholm knee score was evaluated as excellent in 28 (70%) patients, good in 5 (12.5%) patients and fair in 7 (17.5%) patients. Postoperative pain complications were detected in 15 patients (37.5%) and there was no significant difference (p>0,05) between the injured limb with contralateral extremity quadriceps mean muscle strength (injured limb mean = 201.97 (± 55.6) Newton(N) – contrlateral mean = 205.4 (± 50.1) N). However, there was a significant difference (p 0.05). Conclusions: As a result of our study, anterior knee pain complication appears to be significantly related to the loss of hamstring muscle strength. We suppose that hamstring exercises will gain importance in rehabilitation programs of tibia intramedullery nailing surgery in future.