Çocuk suprakondiler humerus kırıklarının perkütan çivileme metodu ile tedavisi
  1. Tez No: 22415
  2. Yazar: C. YILDIRIM TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ BAKTIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
61 ÖZET Nisan 1990-Ocak 1992 tarihleri arasında kliniğimize yer değiştirmiş, Tip III, suprakondiler humerus kırığı teşhisiyle başvuran 46 çocuk hasta, kapalı redüksiyon ve perkütan çivileme metodu ile tedavi edilerek prospektif olarak takip edildi. Kırıkların tamamı ekstansiyon tipinde idi. Fleksiyon tipi kırıklar bu çalışmaya alınmadı. Kırıklar aynı cerrahi teknik ile; 1. Genel anestezi altında yeterli adale gevşemesini takiben kapalı redükte edildi, 2.Dirsek hiperfleksiyonda iken televizyonlu röntgen cihazı altında medial ve laleralden geçilen Kirschner telleri ile tesbit edildi, 3.Tcsbit sonrası redüksiyonun yeterliliği klinik ve radyolojik olarak değerlendirildi. Hastalardan 34'ü son kontrole geldi. Hastaların yaşları 2-13 yıl arasında olup, ortalama 7.2 yıl idi. Takip süresi 6-21 ay arasında olup, ortalama 10.2 ay idi. Hastaların hastanede kalış süresi 1-7 gün arasında olup, ortalama 2.2 gün idi. Hastalara uygulanan anestezinin süresi 40-85 dk arasında olup, ortalama 64 dk idi. Son kontrole gelen hastalarda klinik ve radyolojik değerlendirme yapıldı. Klinik değerlendirmede Flynn kriterleri kullanıldı. Radyolojik değerlendirmede ise ameliyat sonrası ve son kontrolde Bauman açıları ölçüldü. Flynn kriterlerine göre hastalarımızın 31 (% 91.2)'inde başarılı sonuç elde ettik. Normal dirsekler ile tedavi edilen dirseklerin ameliyat sonrası ölçülen Bauman açılan arasında fark yoktu. Ameliyat sonrası ölçülen Bauman açılan ile son kontrolde ölçülen Bauman açılan arasında da fark yoktu. Sonuçla; kapalı redüksiyon ve perkütan çivileme metodunun yer değiştirmiş, ekstansiyon tipi suprakondiler humerus kırıklarının tedavisinde güvenilir ve etkili bir metod olduğunu düşünüyoruz
Özet (Çeviri)
62 SUMMARY During the period from April 1990 to January 1992, 46 children were admitted to our clinic with displaced supracondylar fracture of the humerus, Tip III. They were treated by closed reduction and percutaneous pin fixation and followed-up prospectively. All fractures were of the extension type. Flexion type fractures were excluded from this study. All fractures were treated with the same surgical technique: 1. Closed reduction was performed under general anesthesia with adequate relaxation; 2.Two crossed pins were inserted from the medial and lateral side with the elbow in hyperflexion under image intensifier; and, 3.An intraoperative clinical and radiographic examination of the pinned fracture was performed to determine adequacy of the reduction. 34 patients returned for final examinations. The patients were between 2 and 13 years old (The average being 7.2). The follow-up duration was between 6 and 21 months (The average being 10.2). The hospital stay was between 1 and 7 days (The average being 2.2). Anesthesia time was between 40 and 85 minute (The average being 64). Clinical and radiographic examination were performed on the patients who returned for final control. The patients were evaluated by Flynn's criteria. The Bauman's angles were measured two times, once after surgery and once at the final control. By Flynn's criteria 31 of 34 patients (91.2 per cent) clinically assessed had a satisfactory result. In conclusion, we think that the method of closed reduction and percutaneous pinning is a safe and efficient treatment method in displaced supracondylar fractures of the humerus.